Terzilik biterse giyim sektörü biter

Elazığ’da terzilik yapan Mehmet Usta, “Terzilik hiç bitmeyecek bir sektördür. Terzilik biterse giyim sektörü biter dedi.

Terzilik biterse giyim sektörü biter
Özel Haber
Elazığ’da Büyük Çarşı’da hizmet veren 39 yaşındaki terzi ustası Mehmet Reşit Sert, terzilik mesleği ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu.
Sert, yaptığı açıklamada, küçük bir işletmede terzi sanatıyla tanıştığını ve 28 yıldır bu mesleği yaptığını kaydetti.
Kendi işletmesinde terzilik mesleğini devam ettirdiğini belirten Mehmet Reşit Sert, “Mesleğimi severek yapıyorum.  Bu işi hiç bırakmadım. 11 yaşından beri terzilik yapıyorum. Kendi işletmemi kurdum. Çok şükür işlerimiz iyi.” dedi.
 
DİKİM KALKTI, TAMİR BAŞLADI
Terzilik mesleğinin günümüzde format değiştirdiğini aktaran Mehmet Reşit Sert, “Terziler artık dikim yapmıyor. Hazır giyim sektörü çok büyüdü. Hazır giyim olduğu için terzilerde dikim olayı kalktı. Eskiden insanlar terziye bir takım elbise diktirirdi, 5-10 yıl giyerdi. Şimdi ise 6 ayda bir takım elbise alıyor insanlarımız. İnsanlarımız artık aldıkları kıyafetlerini tamir için terziye getiriyorlar. Bu meslek artık dikim işinden tamir işine geçiş yaptı. Terzilerin birçoğu dikim siparişlerini bıraktı ve tamir işine geçti. Tamir işi de şu an çok yoğun. Hassasiyet gerektiren bir iş. Uzatma, kısaltma, daraltma hassasiyet gerektiren işler bunlar. Biz de elimizden geldiğince bu hassasiyeti göstermeye çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi.
 
TERZİLİK YAYGINLAŞTI
Terzilik mesleğinin daha iyi bir duruma geldiğini vurgulayan Sert, “Terzilik mesleği şuan daha iyi durumda. Büyük Çarşıda ben dükkan açtığımda sadece ben vardım. Ama şuan bulunduğum katta 12 tane terzi var. Diğer katlarda da terzi işletmeleri var. Terzilik günümüzde yaygınlaştı. Terzi mesleği bitmez. Terzilik biterse giyim sektörü biter. Biz olmazsak hazır giyim iş yapamaz.Hazır giyimci asla terzisiz iş yapamaz. Hazır giyimcilerin bağlantılı olduğu bir terzi mutlaka vardır. ” dedi.
 
BU İŞİN İNCELİĞİ SANATTIR
Terzilik sektörünün karlı bir iş olduğunu ifade eden Sert, “Bu iş çok sermaye gerektirmiyor. Bir overlog, bir dikiş makinesi, bir ütü bu işin temel malzemesi. Bu malzemelerle meslek çok rahatlıkla yapılır. Tabiki günümüz teknolojisine göre biz de makinelerimizi yeniliyoruz. Teknolojiye ayak uyduruyoruz. Bu işin en büyük inceliği sanattır. Yaptığınız işin inceliğidir. Yeteneğiniz varsa yaptığınız işte başarılı olursunuz.Kıymetini bilen biri için çok güzel bir meslek.” şeklinde konuştu.
 
EN BÜYÜK SIKINTIMIZ KALİFİYE ELEMAN
Mesleğin en büyük sıkıntısının kalifiye eleman olduğunu ifade eden Sert, ailelerin çocuklarını tatil dönemlerinde terzi işletmelerine göndermelerini ve meslek öğrenmelerini sağlamalarını tavsiye etti.
Sert şöyle konuştu: “Kalifiye eleman sıkıntısı yaşıyoruz. Tek sıkıntımız budur. Bu meslekte usta kolay yetişmiyor. Çocuklarımız maalesef meslek öğrenmiyorlar. En azından çocuklarımız tatil zamanlarında bir sanatkarın yanına verilirse çocuk hem bir meslek öğrenir hem hayatı öğrenir. Ama çocuk 20-25 yaşına kadar baba parası ile yetişiyor. Bu yaştaki çocuğa da bir sanat öğretemezsin. Sanatkar yetiştirmek sıkıntı. Benim yanımda iki tane usta var. Ben 28 yıldır bu mesleği yapmama rağmen hala ustanın sanatından faydalanıyorum. Çünkü onlar bu işin her türlü inceliğini biliyorlar.”
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.