TÜM FİRMALAR 6. BÖLGE TEŞVİKLERİNDEN FAYDALANSIN

Anadolu Kalkınma ve Ekonomi Derneği (AKSAN) Genel Başkanı Arif Erol, Elazığ’ın teşvik yasasında 4. bölgeden 6. Bölgeye alınmasının sevindirici olduğunu ancak yasadan tüm firmaların yararlanıp yararlanamayacağının belirsiz olduğunu söyledi.

TÜM FİRMALAR 6  BÖLGE TEŞVİKLERİNDEN FAYDALANSIN
Ekonomi
Anadolu Kalkınma ve Ekonomi Derneği (AKSAN) Genel Başkanı Arif Erol, Ülke ve Elazığ ekonomisine ilişkin gazetemize değerlendirmelerde bulundu. Erol, yaptığı açıklamada, Elazığ’ın teşvik yasasında 4. bölgeden 6. Bölgeye alınmasının önemli bir gelişme olduğunu ancak, 6. Bölge teşviklerinden mevcut firmaların yararlanıp yararlanamayacağının belirsiz olduğunu ifade etti.

 
AYRIMCILIK YAPILMAMALI
6. bölge teşviklerinin arazi tahsisi, vergi muafiyeti, sigorta muafiyeti gibi avantajları olduğunu vurgulayan Erol,  “6. Bölge ilimiz için önemli bir gelişme. İlimiz ekonomisine ciddi katkıları olacağına inanıyorum. Bu noktada ilimizin önemli sayıda yatırım alacağını düşünüyorum. Ancak 6. Bölge teşviklerinin mevcut yatırımcılar haricindeki yatırımlar için olacağı ifade ediliyor. Yeni yatırımcılar sadece 6. Bölge teşviklerinden yararlanacak. Biz istiyoruz ki 6. Bölge teşviklerinden hem mevcut firmalarımız hem yeni yatırımcılarımız faydalansın. Sonuçta gelişmekte olan bir şehrimiz var. Eğer 6. Bölge teşvikleri tüm yatırımları kapsarsa bu sürece daha büyük katkı sağlayacağı düşüncesindeyim. Bu noktada ayrımcılık yapılmaması gerekiyor. Yani mevcut firmalarımız farklı yolara girmesinler. Firmalarını kapatıp yeniden bir firma kurma noktasına gelmesinler. Tabi amaçlanan bölgenin kalkınması ise bunların yapılması gerekiyor. Yeni ve mevcut firmalar ayırt edilmeksizin hepsinin aynı şartlarda 6. Bölge teşviklerinden faydalanması gerekiyor.” dedi.
 
LİMİT BELİRLENMESEYDİ DAHA İYİ OLURDU
Yeniden düzenlenen ve 23 ili kapsayan Cazibe merkezi iller programını da değerlendiren Genel Başkan Arif Erol, “Cazibe merkezi iller arasında ilimizin tekrardan olması ilimiz ekonomisine büyük anlamda katkı sağlayacak. Yeni düzenlemede ilimiz asgari yatırım tutarı 5 Milyon TL olan iller arasında yer alıyor. Bu demek oluyor ki program kapsamında Elazığ’a 2 veya 4 Milyon TL yatırımlar yapılamayacak. Sadece 5 Milyon TL ve üzerindeki yatırımlar Elazığ’a gelebilecek. 2 Milyon TL yatırım yapacak yatırımcılar daha fazla olacağından dolayı ilimiz 5 Milyon TL ile sınırlandırılmış. Tabiki burada limit belirlenmemiş olsaydı daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Ama bu da iyi bir gelişme. İnşallah ilimizde ekonomi anlamında bir sıçrama yaşanacağını ümid ediyorum.” şeklinde konuştu.
 
SAVUNMA SANAYİİ İHRACATINDA CADDİ ARTIŞ OLACAK
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e düzenlediği Zeytin dalı Operasyonunu da değerlendiren Erol, “Operasyonun amacı bölgede güvenli sınır oluşturulması ve oradaki terör örgütlerinin yok edilmesidir. Bunun yanında 3,5 milyon civarında Suriyeli misafirimiz var. Bunların tekrar kendi ülkelerine geri dönmesi için atılmış bir adımdır. Yıllarca orada bir zulüm vardı. Bu zulme Türkiye’nin dur demesi gerekiyordu. Cumhurbaşkanımızın bu konuda ne kadar hassas olduğunu görüyoruz. Bu harekat bittikten sonra sınırlarımız güvenli hale gelecek. Orada inşallah ihracat yapacağımız ürünler olacak. Bölgedeki firmalarımız topyekün bir şekilde satışlarını yapacaklar. Bunun yanında savunma sanayiimiz yüzde 70’e varan yerli üretim yapılmakta. Buradaki silahlarımız da görücüye çıktı. Yakın zamanda savunma sanayii ihracatında da ciddi bir satış potansiyeli olacağını düşünüyoruz.” açıklamasında bulundu.
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.