Turizm sektörü geçmişi arıyor

Yıllardır Elazığ’da turizm işletmeciliği yapan Akar Oteli İşletmecisi Cuma Gülnar, 2015 yılının turizm potansiyelinin yakalaması gerektiğini söyledi.

Turizm sektörü geçmişi arıyor
Elazığ Güncel

 

Geçtiğimiz günlerde Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım’ın sosyal medya hesabında paylaştığı Elazığ’a gelen turist sayısı yılın ilk dört ayında 350 Bin’i aştı ifadesi otel işletmelerinin dikkatini çekti.
Vali Kaldırım yaptığı açıklamada, “Elazığ’a gelen turist sayısı geçen yılın ilk dört ayı dönemine göre bu yıl üç kat arttı ve 350 Bin’i geçti” ifadesini kullanmıştı.
2018 yılının Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarında Elazığ’a gelen turist sayısı geçen yıla göre üç kat artması kentteki otel işletmelerini heyecanlandırdı.
Yıllardır Elazığ’da turizm işletmeciliği yapan tur organizasyonlarının içinde olan Akar Oteli İşletmecisi Cuma Gülnar, “Bu açıklama,otel işletmecisi olarak bizi fazlasıyla heyecanlandırdı. Ama bu gelen turistler günübirlik mi geldiler, nerede konakladılar? İşin doğrusu konu bize yansımadı.”dedi.
“350 Bin kişi Elazığ’daki yatak kapasitesinin çok üstünde bir rakam, günlük 2 Bin 900 kişi yapar, bu da Elazığ’ın yatak kapasitesinin çok üstünde bir rakam olur” diyerek rakamın potansiyelin çok üstünde olduğunu belirten Gülnar, “Sayın Valimizin paylaştığı rakam Elazığ’da yatak kapasitesinin çok üstünde belirtilen oran yüzde yüzün üstünde bir kapasiteye denk geliyor. Bu turist sayısının konaklayacağı yere göre söylüyorum tabi. Biz otellere  göre değerlendiriyoruz tabi. 350 Bin turisti kaldıracak konaklama tesisi yok diyerek söylüyoruz. Dört ayda 350 Bin turist günlük 2 Bin 900 civarı kişi eder. Bu rakamların bize dönüşümü olmadı” ifadesini kullandı.

 

TURİZM 2015 ÖNCESİNE DÖNMEK İSTİYOR
Türkiye ve Elazığ’da iç ve dış turizm hareketliliğine değinen ve 2015 yılının turizm potansiyelinin yakalaması gerektiğini anlatan Cuma Gülnar, “Türkiye’de turizm son yıllarda gerileme kaydetti. Gelen turist sayısı ve turist kalitesi düştü. Bu bir bütün olarak turizm sektörünü vurdu. Ekonomik sıkıntılar da aynı zamanda iç turizmi etkiledi. 2015 öncesine dönmeye çalışan bir turizm pazarı var. Bu Pazar yakalanırsa eski günlere dönebiliriz. Bir hareketlilik var ama yetersiz” ifadelerini kullandı.
Yurt içi ve yurt dışı tanıtım çalışmalarının, tematik tanıtımların ve yeni pazar arayışlarının faydalı olduğunu vurgulayan Gülnar, “Elazığ kabuğunu kırıyor ve bu elbette ki turizm sektörünü olumlu yönde etkiliyor. Tanıtımlar, tanıtım organizasyonları veya cometoElazığ markası bir esinti oldu ama yetersiz. Biz bu yansımaları konaklama sektöründe göremedik. Geçen yıla orantılarsak, daha önceki yıla bakarsak göremedik” açıklamasında bulundu.

ÜNİVERSİTE’NİN ORGANİZASYONU BAŞARILI
Fırat Üniversitesinin yaptığı bazı etkinliklerin hem iç pazarda hem de konaklamada hareketlilik getirdiğini söyleyen Gülnar; “Son dört ay içerisinde Fırat Üniversitesi’nin yaptığı etkinlikler turizm hareketliği getirdi. Gözle görünen bir değişim, bir hareketlilik olarak üniversitenin yaptığı bu etkinliktir. Hem esnafımız hem konaklama sektörüne azda olsa bir faydası olmuştur. Kısa da sürse etkisi olmuştur” dedi.
Fırat Üniversitesi’nin Elazığ’ın turizmine ve tanıtımına çok faydası olduğunu ifade eden Cuma Gülnar şunları söyledi: “Şehrin en büyük turizm elçisi şu anda Fırat Üniversitesidir. Şehre ciddi organizasyonlar getiriyor. Bu organizasyonlar, şehre hareketlilik getirirken, lokantası, çerezcisi, Kapalı Çarşı esnafı kazanıyor bu sayede. Aynı zamanda konaklama sektörü yani oteller de bunun olumlu etkilerini görüyor.”

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.