Türkiye büyük işler yapıyor

Şuay Alpay, silahlardaki millilik oranlarının 2017 yılı sonu itibariyle yüzde 65’lerin üzerine çıktığını belirterek, Türkiye’nin büyük işler yaptığını söyledi.

Türkiye büyük işler yapıyor
Siyaset
Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, bir dizi incelemede bulunmak üzere Elazığ’a geldi.
Alpay Elazığ’da yaptığı açıklamada, “Dışarıya bağımlılıktan kurtulduğumuz gibi, kısıtlamaya tabi tutulmadan, ambargoya uğramadan kendi yerli milli ürünlerimizi silahlı kuvvetlerin envanterine almak suretiyle çok büyük işler yapıyoruz. Bunun en önemli somut iki son göstergesi de Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonudur" dedi.
Yerlilik ve millilik oranlarının 2017 yılı sonu itibariyle yüzde 65’lerin üzerine çıktığını dile getiren Alpay, “Dışarıya bağımlılıktan kurtulduğumuz gibi, kısıtlamaya tabi tutulmadan, ambargoya uğramadan kendi yerli milli ürünlerimizi silahlı kuvvetlerin envanterine almak suretiyle çok büyük işler yapıyoruz. Bunun en önemli somut iki son göstergesi de Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Operasyonu’dur. Fırat kalkanını başarıyla tamamladı ve ardından da Zeytin Dalı Operasyonunu bütün dünyaya ibret olacak şekilde büyük bir kahramanlık öyküsüyle tamamladı. Türkiye olmaksızın hiçbir denklem yerini bulmaz. Türkiye olmadan hiçbir denklemde ciddi sonuçlar olamaz ve Türkiye arabuluculuk yaparsa, hakemlik yaparsa o işten doğru sonuçlar çıkar.” açıklamasında bulundu.
 
“ÜNİVERSİTENİN POTANSİYELİNİN FARKINDAYDIK”
Elazığ’da çok doğru işler yaptıklarını ve yaparken kentin potansiyelinin farkında olduklarını ifade eden Şuay Alpay, “Üniversitenin potansiyelinin farkındaydık. Bunları birleştirmek için öncülük yaptık. Orada İHA’lar oluştu. İHA’lara bağlı olarak Sivil Havacılık, Türkiye’de önemli işler yaptı. Türkiye’de ulusal düzeyde ilk dört bölümü açtıktan sonra, uçak elektrik, elektronik, uçak bakım ve onarım ile birlikte dört bölümü açtık. Ardından ulusal düzeyde Türkiye’de ilk defa insansız taşıt sistemlerini Fırat Üniversitesine kazandırdık. Bu çok kritik ve önemliydi. Dünyanın gittiği noktada terör ile mücadele ve başka alanlarda insansız iş makineleri, helikopter ve uçakları göreceksiniz. Ürünleri yavaş yavaş ortaya çıkarıyorlar. İnsansız tanklarla ilgili olarak bu süreçler devam ederken bu şehir bunun farkına vararak gerçekten ön alarak bu konuda adım attı. Ulusal düzeyde ilk bölümü Fırat Üniversitesinde açmış olduk. Türkiye 7. SİHA havacılık ve kümesi oluştu” ifadelerini kullandı.
 
“ELAZIĞ İHA ÜS MERKEZİ OLDU”
Jandarma Genel Komutanlığının İHA’ları Elazığ’a konuşlandırma kararı aldığını aktaran Alpay, “En önemli göstergesi ikinci pistin yapımıydı. Şu anda Elazığ havaalanında ikinci pist ihalesi bitti. Bakanlığımız yer teslimini yaptı. Bir iki aya kadar ikinci pistimizin de inşaatı başlayacak. Terörle mücadele ulusal mücadeleye dönük bütün hava unsurlarının artık Elazığ merkezli olarak işe müdahale etmesi için bütün alt yapı bitmiş oldu. Şu anda inşaatlar ilerliyor. Bir taraftan da yüksek düzeyde nitelikli elemanlar geliyor. Rütbelilerimiz, subaylarımız, uzman erbaşlarımız konuşlandı. Şuanda 160 civarında İHA’larla ilgili subay ve astsubayımız konuşlandı. Çalışmalar devam ediyor. Bahsetmiş olduğum şey sadece tahmin değil. Planlanması yapıldı ve artık yerleştirmeleri yapılıyor. İkinci yılın sonunda bin civarında subay, astsubay ve uzman erbaş Elazığ’a konuşlanmış olacak. Nitelikli pilot, pilot yardımcısı, teknik eleman teknisyen yardımcısı gibi bin civarında rütbeli askeri personelimiz inşallah konuşlandırılacak. Bir ilave birlik daha geliyor. Burası İHA merkezi oldu. Bayraktar İHA’lar olarak Elazığ’da bir üst oluşturuldu. Şuanda kalıcı inşaatlar yapılıyor. Burası ikinci yılından sonra bütün dünyanın imrenerek baktığı muhteşem bir üs merkezi haline gelecek. Bir havacılık ve savunma merkezi olmuş olacak” ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.