TÜRKİYE'DE GÜÇLÜ BİR YÖNETİM İSTEMİYORLAR

TBMM Başkanlı Divanı Üyesi ve AK Parti Elazığ Milletvekili Ömer Serdar, küresel aktörlerin Orta Asya coğrafyasında planlamalar yaptığını, bu planlamalarda Türkiye’nin güçlü bir aktör olarak bölgede söz hakkı olmasının engellenmek istendiğini söyledi. 16 Nisan referandumunun bu nedenle önemli olduğuna dikkat çeken Serdar, “Bu coğrafyada istikrarlı, güçlü, iddialı bir Türkiye onların planlamalarına engel olacak. Bu nedenle Türkiye’de güçlü bir yönetim sisteminin olmasını istemiyorlar. dedi.

TÜRKİYE DE GÜÇLÜ BİR YÖNETİM İSTEMİYORLAR
Siyaset

HABER: VEDAT YETİK

TBMM Başkanlı Divanı Üyesi ve AK Parti Elazığ Milletvekili Ömer Serdar, referandum çalışmaları kapsamında gazetemizi ziyaret etti.

Milletvekili Serdar, ziyarette yaptığı açıklamada, 16 Nisan’da yapılacak Anayasa değişikliği referandum çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi.

Elazığ’da ve ülke genelinde çok yoğun bir şekilde ‘Evet’ kampanyası yürüttüklerini belirten Serdar, sandıktan yüzde 55’in üzerinde ‘Evet’ oyu çıkacağı kanaatinde olduklarını vurguladı.

Elazığ’da da yüzde 80 oranında ‘Evet’ oyu beklediklerini ifade eden Serdar, “Referandum sürecini vatandaşlara anlatmak amacıyla gece gündüz çalıştıklarını belirten Serdar, “Bu süreçte kararsızların da kararlarını Evet yönünde kullanacaklarını gördük. Her sosyal tabandan olumluya doğru bir gidiş var. Biz sonuçtan eminiz.” dedi.

16 Nisan Referandumunun önemine dikkat çeken Milletvekili Ömer Serdar, referandum oylamasında ortaya koyulacak tercihin bir gelecek projeksiyonu olduğunu söyledi.

Yeni sistemde Cumhurbaşkanı ile Başbakanın görevlerinin birleştirileceğini anlatan Serdar, yasama sisteminin de çok daha güçlü hale getirileceğini kaydetti.

Yeni sistem ile Yasama, Yürütme ve Yargı’nın halk ile ilişkilendirildiğini dile getiren Ömer Serdar, “Yeni sistemde Cumhurbaşkanı atamaları yapıyor. Yetkiyi halktan aldığı için direkt olarak vatandaş atamış oluyor. Meclis atamaların bir kısmını yaptığı için yine halk ile ilişki kurulmuş oluyor. Yürütme sadece idari işler ile alakalı kararname çıkarma yetkisi veriyor ki bu kararnameleri de yine hem yasama denetimine tabi tutuyor hem de yargısal denetime tabi tutuyor. Dolayısıyla kurulan sistem mümkün olduğu ölçüde denge denetleme sistemi içerisinde güçlü yasama, güçlü yargı ve güçlü yürütme üzerine kuruludur. Bunun temelinde de ülkenin beka sorunu yatıyor. Ayrıca bu coğrafyada bir takım planlamaların yapılmasından hareketle burada güçlü bir yürütmenin ortaya çıkması, güçlü ekonominin ortaya çıkması istenmiyor. Yüzyıl önce bir takım planlamalar vardı. O planlamalar sosyolojiye, etnik yapıya çok uygun olarak yapılmadığı için sosyoloji çatırdamaya başladı. Etrafımıza baktığımızda yönetilemez durumda olan ülkeler var. Hala küresel aktörlerin burada planlamaları var. Geçmişte olmayan ama bu dönemde bu planlamalar yenilenirken Türkiye iddialı bir şekilde bu bölgede duruyor. Bu bölgede yapılan planlamalarda Türkiye bir aktör olarak ‘Ben de varım.’ diyor. Böyle bir Türkiye’yi istemiyorlar. Ama burada bu işi yürütebilecek tek aktörde Türkiye’dir. Bu coğrafyada istikrarlı, güçlü, iddialı bir Türkiye onların planlamalarına engel olacak. Bu nedenle Türkiye’de güçlü bir yönetim sisteminin olmasını istemiyorlar.” dedi.

Türkiye’de hızlı kararların alınacağı bir dönemin yaşanacağına vurgu yapan Serdar, “Yapılan planlamalardan dolayı hızlı kararların alınması gerekecek. Bu coğrafyanın kadim geleneği olan tek ülke Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bunu üniter yapı içerisinde bir gelecek vizyonun olması lazım. Bölgede ağabey ve ya hami rolünü üstlenecek ülke de Türkiye’dir. Dolayısıyla getirmeye çalıştığımız şey buydu.” ifadelerini kullandı.

 

  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.