TÜRKİYE KAZANACAK

AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut, “Afrin operasyonu gerek yurtiçi gerekse yurtdışı birçok odağı rahatsız etti. Ne yaparlarsa yapsınlar biz kararlılıkla ve inançla tüm oyunları bozacağız. Göreceksiniz uzun vadede kazanan Türkiye olacaktır. dedi.

TÜRKİYE KAZANACAK
Siyaset
AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut, Zeytin Dalı Harekatına ilişkin gazetemize özel açıklamalarda bulundu.
Milletvekili Metin Bulut, Zeytin Dalı Harekatı’nın başlıca amacının, Afrin’i terör örgütleri PYD/PKK-YPG ve DEAŞ’tan tamamen temizlemek olduğunu söyledi.
Zeytin Dalı Harekâtı ile birlikte, Afrin’in gerçek anlamda özgürleşeceğini ve Fırat Kalkanı bölgelerinde olduğu gibi demokratik bir barış ortamının tesis edileceğini belirten Bulut, “Afrin operasyonu gerek yurtiçi gerekse yurtdışı birçok odağı rahatsız etti. Bunun neticesinde ilgili odakların yönlendirmesinde bulunan birçok medya organının operasyonu manipüle etmeye çalıştığı gözlemlenmektedir. Ne yaparlarsa yapsınlar biz kararlılıkla ve inançla tüm oyunları bozacağız. Göreceksiniz uzun vadede kazanan Türkiye olacaktır.” dedi.
 
ABD, HİÇBİR SÖZÜNÜ TUTMADI
Zeytin Dalı Harekâtı öncesinde Afrin’in tamamının, ABD destekli terör örgütü PKK/PYD kontrolünde olduğunu anımsatan Bulut, “İlçede ayrıca Rus askeri birlikleri de yer alıyordu. Türkiye’nin güvenlik kaygılarına karşı daha anlayışlı bir tutum izleyen Rusya, harekatın başlamasının hemen öncesinde Afrin’den çekildi. ABD ise fiilen Afrin’de askeri birlik bulundurmasa da Türkiye’nin uzun zamandır ve en yetkili ağızlardan yaptığı uyarıları hiçbir şekilde ciddiye almadı ve terör örgütünü desteklemeyi sürdürdü. Suriye politikasının merkezine terör örgütü PKK/PYD’yi koyan ABD, 2014’ten beri Türkiye’nin tüm itirazlarına rağmen örgüte 5 bin tır askeri yardım yaptı. Son olarak ABD Başkanı Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 25 Kasım 2017’de PKK/PYD’ye artık silah vermeyeceklerini söylemişti. Ancak ABD; bu sözlerin hiçbirini tutmadı, PYD/PKK’ya anti-tank füzeleri ve zırhlı araçlar dahil ağır silahlar vermeye devam etti.” ifadelerine yer verdi.
 
BİN 800 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
Gelinen noktada Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusunun Zeytin Dalı Herakatı başlattığını ifade eden Bulut, “20 Ocak’tan beri, PYD/PKK işgalindeki Afrin’de, 1 belde merkezi, 50 köy, 3 köy altı yerleşim, 18 stratejik dağ ve tepe toplam 72 noktayı terörden temizledi. 32 askerimiz şehit oldu, 143 askerimiz yaralandı. Harekatta bugüne kadar 1.800 terörist etkisiz hale getirildi. Bu sayılar hızla değişiyor. Türkiye’nin kesin kararlılığı devam ediyor. Sivil kaybı yaşanmaması için yüksek hassasiyet gösterilen harekât, Afrin tamamen terörden temizlenene kadar devam edecek.”
 

Afrin’in konumu ve demografik yapısının terör örgütü PYD/PKK ve taşeronluğunu yaptığı güçler için önemi ne? Neden bu bölgeyi seçtiler?

Yüz ölçümü 4 bin km2 ve toplam nüfusu 500 bin olan Afrin’de yüzde 10 oranında Türkmen, yüzde 40 Kürt ve yüzde 50 Arap yaşamaktadır. İç savaşın başlamasının ardından 2012’de Suriye rejimi Afrin’den çekildi ve bölgenin kontrolünü terör örgütü PYD/PKK’ya bıraktı. Terör örgütü, 2014’te bölgede sözde özerklik ilan etti. Bu tarihten sonra Afrin, terör örgütü PYD/PKK'nın en fazla yuvalandığı yerlerden biri haline geldi. Son yıllarda örgüte en geniş katılım buradan gerçekleşti. PYD/PKK’nın Afrin ve çevresinde terör üsleri, eğitim kampları, kenevir tarlaları ve uyuşturucu laboratuvarları bulunuyor. Örgüt, Afrin’i Türkiye’ye sızma girişimleri, uyuşturucu ve silah ticareti ile terör saldırısı hazırlıkları için kullanıyor.

Afrin’de hangi aktörler var? Tam olarak neler oluyor?

Zeytin Dalı Harekâtı öncesinde Afrin’in tamamı, ABD destekli terör örgütü PKK/PYD kontrolündeydi. İlçede ayrıca Rus askeri birlikleri de yer alıyordu. Türkiye’nin güvenlik kaygılarına karşı daha anlayışlı bir tutum izleyen Rusya, harekatın başlamasının hemen öncesinde Afrin’den çekildi. ABD ise fiilen Afrin’de askeri birlik bulundurmasa da Türkiye’nin uzun zamandır ve en yetkili ağızlardan yaptığı uyarıları hiçbir şekilde ciddiye almadı ve terör örgütünü desteklemeyi sürdürdü. Zeytin Dalı Harekatı’nın yürütüldüğü Afrin sınırları içinde şu anda TSK, TSK destekli ÖSO ve terör örgütü PYD/PKK bulunuyor.

ABD’nin Terör Örgütü PYD/PKK’ya desteği ne boyutta?

Suriye politikasının merkezine terör örgütü PKK/PYD’yi koyan ABD, 2014’ten beri Türkiye’nin tüm itirazlarına rağmen örgüte 5 bin tır askeri yardım yaptı. ABD, Türkiye’nin itirazlarını, “PKK/PYD’ye verdiği silahları sonradan toplayacağı”, “desteğin Rakka operasyonu ve DEAŞ’ın yenilmesi ile sonlanacağı” iddialarıyla geçiştirdi. Son olarak ABD Başkanı Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 25 Kasım 2017’de PKK/PYD’ye artık silah vermeyeceklerini söylemişti. Ancak ABD; bu sözlerin hiçbirini tutmadı, PYD/PKK’ya anti-tank füzeleri ve zırhlı araçlar dahil ağır silahlar vermeye devam etti.

Zeytin Dalı Harekatı’nın hedeflerinden bahsedebilir misiniz?

TSK ve TSK destekli ÖSO, 20 Ocak 2018’de Zeytin Dalı Harekatı’nı başlattı. Harekatın başlıca amacı, Afrin’i terör örgütleri PYD/PKK-YPG ile DEAŞ’tan tamamen temizlemek. Zeytin Dalı Harekâtı ile birlikte, Afrin gerçek anlamda özgürleşecek ve Fırat Kalkanı bölgelerinde olduğu gibi demokratik bir barış ortamı tesis edilecek. Suriye’nin bölünmesinin ve istikrarsızlığın artmasının önüne geçilecek. Özellikle Kilis ve Hatay, terör örgütü PYD/ PKK’nın saldırı menzilinden çıkacak. Örgütün, bölgenin demografik yapısını değiştirmeye yönelik girişimleri engellenecek. Teröristlerin Amanos Dağları’na sızma girişimleri sona erecek. Örgütün ABD destekli “Akdeniz’e ulaşan terör koridoru” planı çökecek. Fırat Kalkanı ve İdlib gerginliği azaltma bölgelerine yönelik tehdit sona erecek. Çevre bölgelere ve Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan Kürt, Türkmen ve Araplar evlerine geri dönecek. Harekât sonrasında, yine Fırat Kalkanı bölgelerinde olduğu gibi halkın temel gereksinimleri karşılanacak; okul, hastane, elektrik şebekesi, kanalizasyon, çocuk parkları gibi altyapılar inşa edilecek.

Zeytin Dalı Harekatı’nda son durum nedir?

TSK ve TSK destekli ÖSO, harekatın başladığı 20 Ocak’tan beri, PYD/PKK işgalindeki Afrin’de, 1 belde merkezi, 50 köy, 3 köy altı yerleşim, 18 stratejik dağ ve tepe toplam 72 noktayı terörden temizledi. 32 askerimiz şehit oldu, 143 askerimiz yaralandı. Harekatta bugüne kadar 1.800 terörist etkisiz hale getirildi. Bu sayılar hızla değişiyor. Daha önce de olduğu gibi Zeytin Dalı Harekâtı sırasında da terör örgütü, sivilleri kendine kalkan yapıyor ve zorla silah altına aldığı çocukları dahi cepheye sürüyor. PYD/PKK, Afrin’deki hapishanelerde bulunan terör örgütü DEAŞ militanlarını, Türkiye’ye karşı savaşmaları kaydıyla serbest bırakmıştı. Örgüt, işgal altında tuttuğu diğer yerlerdeki militanlarını Afrin’e kaydırıyor. Bu doğrultuda Münbiç’teki teröristler de Türkiye karşı savaşmak için Afrin’e geçiyor. Terör örgütünü destekleyen ABD, bu duruma da seyirci kalıyor. Tüm bunlara karşın Türkiye’nin kesin kararlılığı devam ediyor. Sivil kaybı yaşanmaması için yüksek hassasiyet gösterilen harekât, Afrin tamamen terörden temizlenene kadar devam edecek.

Afrin operasyonu konusunda yapılan medya manipülasyonları nelerdir?

Afrin operasyonu gerek yurtiçi gerekse yurtdışı birçok odağı rahatsız etti. Bunun neticesinde ilgili odakların yönlendirmesinde bulunan birçok medya organının operasyonu manipüle etmeye çalıştığı gözlemlenmektedir.

Yurt içinde yayın yapan bazı çevreler, çeşitli medya kuruluşları ve sosyal medya aktörleri operasyonu genel olarak Kürtlerin küstürüleceği tezi ile manipüle etmeye çalışmaktalardır. Bir diğer algı operasyonu yöntemi ise sivillere zarar verilmemesi için titizlikle hareket edildiğinin görmezden gelinerek çok yavaş ilerlendiği ve askerlerin hayatının tehlikeye atıldığı yönündedir.

Yurt dışında yayın yapan medya kuruluşlarının manipülatif girişimleri ise daha fazla çeşitlilik içermektedir. Yurt dışı kaynaklı algı operasyonlarında daha çok TSK’nın taarruzlarında sivillerin öldüğü ve yaralandığı konuları işlenmektedir. Öyle ki, bu iddiayı desteklemek için uluslararası camiada oldukça saygın kabul edilen kuruluşlar sahte görsellere dahi başvurabilmektedirler. Bunun en bilinen örneği UNICEF MENA tarafından Doğu Guta’da çekilmiş bir fotoğrafın Afrin’de çekilmiş gibi yansıtılması olayıdır.

Uluslararası medyanın bir diğer manipülatif girişimi ise Afrin operasyonu yüzünden DEAŞ’a karşı yürütülen operasyonların olumsuz etkilendiğine yöneliktir. Bu girişim özellikle yurt dışı siyasetçiler ve devlet görevlilerinin açıklamaları ile beslenmekte ve Türkiye’nin DEAŞ’a fırsat verdiği algısı oluşturulmaya çalışılmaktadır.

Uluslararası medya doğrudan Türkiye’ye saldırmakla birlikte bazen ise PKK/PYD terör örgütü üyelerini iyi gösterecek algı operasyonları da yürütmektedir. Bunu Afrin’deki teröristleri “özgürlük savaşçısı” gibi göstererek uygulamakta, böylece uluslararası kamuoyu tarafından terör örgütüne sempati toplamaya çalışılmaktadır.

Özellikle PKK/PYD kaynakları tarafından sosyal medya üzerinden binlerce manipülatif sahte fotoğraf ve video yayına sürülmekte ve dünya kamuoyu etkilenmeye çalışılmaktadır. PKK/PYD ayrıca çeşitli sahte veya içeriği anlaşılmayan (net olmayan) video ve fotoğraf ile Afrin Operasyonu’nun Türkiye açısından iyi gitmediği yalanı ile Türkiye halkının operasyona yönelik inancını kırmaya çalışmaktadır. 

Ne yaparlarsa yapsınlar biz kararlılıkla ve inançla tüm oyunları bozacağız göreceksiniz uzun vadede kazanan Türkiye olacaktır. 

  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.