Türkiye'nin dev ihracatına Elazığlı katkısı

Günümüze kadar Türk Savunma Sanayisi’nde gerçekleştirilecek olan en büyük ihracatın, sözleşmesi yapıldı. Proje Elazığlı Milli Savunma Bakan Yardımcısı ve ASFAT A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Şuay Alpay’ın çalışmalarıyla gerçekleştirildi.

Türkiye nin dev ihracatına Elazığlı katkısı
Elazığ Güncel

Günümüze kadar Türk Savunma Sanayisi’nde gerçekleştirilecek olan en büyük ihracatın, sözleşmesi yapıldı. Proje Elazığlı Milli Savunma Bakan Yardımcısı ve ASFAT A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Şuay Alpay’ın çalışmalarıyla gerçekleştirildi.

Türkiye ve Pakistan arasında yapılan anlaşma ile Milgem olarak bilinen Korvet tipi 4 adet savaş gemisinin Pakistan’a inşa ve satışı gerçekleştirilecek.
Türkiye’nin 1996 yılından bu yana yürüttüğü yerli savaş gemisi üretimi projesi olan Milgem Projesi, savunma sanayii ticareti anlamında olumlu sonuçlar vermeye başladı. Pakistan’nın donanma ihtiyacını karşılamak amacıyla ülkede düzenlenen ihaleye katılan Türkiye, 4 Milgem gemisini Pakistan’a satmak için ihaleyi kazanan taraf oldu, imzalar atıldı.
Milli Savunma Bakan Yardımcısı ve ASFAT A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Şuay Alpay’ın heyet başkanı olarak bulunduğu ve yaklaşık 10 gün süren müzakereler sonucunda Türkiye ile Pakistan savunma üretim Bakanlığı arasında sözleşme imzalandı.
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli’nin yönetimi ve talimatı ile devam ettirilen sözleşme görüşmeleri kapsamında anlaşmaya varıldı.
Milyar dolarlık ve tarihi önemdeki bu sözleşme ile Milgem olarak bilinen Korvet tipi 4 adet savaş gemisinin Pakistan’a inşa ve satışı gerçekleştirilecek. İlk iki gemi Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı İstanbul tersane komutanlığında iki gemi ise Pakistan Karaçi tersanesinde inşa edilecek.

ULUSAL EKONOMİYE BÜYÜK KATKI 
Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde 3 tersane ve 27 askeri fabrikanın imkan ve kabiliyetlerinden faydalanarak özel kanunla kurulan yüzde 100 devlet sermayeli kamu şirketi ASFAT A.Ş en büyük ihracat çalışmasını hayata geçirecek.
Sözleşmenin imza törenine müzakereleri sürdüren İstanbul tersane komutanı Tuğamiral Erdinç Yetkin, Müsteşar Yardımcısı Basat Öztürk, Müsteşar vekili ve Asfat Başkan vekili Yunus Emre Karaosmanoğlu ile İslamabad büyükelçisi Mustafa Yurdakul da katıldı.
Proje, Pakistan’ın milli inşa ve tasarım yeteneğini kazanmasını sağlayacak, Türkiye’de ise İstanbul Tersane Komutanlığının yanı sıra pek çok sayıda savunma sanayi şirketine ilave iş imkanları getirecek. İmzalanan milyar dolarlık sözleşme kapsamında yapılacak işler, Türkiye’nin savunma sanayi sektöründe tek kalemdeki en büyük ihracat miktarını da teşkil edecek.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.