Türkiye yeni sisteme geçti

24 Haziran’da cumhurbaşkanlığına yeniden seçilen Recep Tayyip Erdoğan TBMM’de yemin ederek görevine başladı.

Türkiye yeni sisteme geçti
Elazığ Güncel

24 Haziran’da cumhurbaşkanlığına yeniden seçilen Recep Tayyip Erdoğan TBMM’de yemin ederek görevine başladı.
Erdoğan’ın yemin etmesiyle birlikte Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine resmen geçildi. Tayyip Erdoğan, mazbatasını aldı ve yemininin ardından Türkiye Cumhuriyeti Devleti resmen yeni sisteme geçti. Parlamenter sistem son buldu.
Öte yandan Başkan Erdoğan Meclis’e girerken ve yemin ederken CHP, iYi Parti ve HDP vekilleri ayağa kalmadı.
Erdoğan yemin töreninin ardından Anıtkabir'e gitti.
Erdoğan'ın yemininin ardından akşam Külliye'de Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama töreni düzenlendi.
Görkemli törene 22 devlet başkanı ve çok sayıda özel davetli katıldı. Külliyede yapılan törende bütün konuklara özel bastırılan 1 lira hediye edildi.
Recep Tayyip Erdoğan TBMM’de yapılan yemin töreninin ardından Başkan Erdoğan, “Her şey gayet güzel oldu milletin önünde. İnşallah bundan sonra ki daha güzel olur” dedi.
Erdoğan'ın yemin şöyle: “Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılâplarına ve lâik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine and içerim.”
 

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.