ÜLKEMİZİN UFKU DAHA AÇIK

AK Parti Teşkilat Başkan Yardımcısı ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut, “Yeni sistemle birlikte tehdit potansiyellerinin tümünü ortadan kaldırdık. Artık ülkemizin ufku daha açık. Bu sistem tam oturduğunda her alanda sıçramamıza şahitlik edeceğiz. dedi.

ÜLKEMİZİN UFKU DAHA AÇIK
Siyaset
HABER: SEVDA DEMİR
 
AK Parti Teşkilat Başkan Yardımcısı ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut, Anayasa değişikliği referandum sonucuna ilişkin gazetemize değerlendirmelerde bulundu.
Milletvekili Metin Bulut, vatandaşların 16 Nisan’da sandığa giderek iradesini yansıttığını, referandum sonucunda ortaya çıkacak yeni sistemle birlikte tehdit potansiyellerinin tümünün ortadan kalkacağını ifade etti.
Bu süreçten itibaren Türkiye’nin ufkunun daha açık olduğunu belirten Metin Bulut, sistem tam oturduğunda Türkiye’nin her alanda sıçrama yapacağını kaydetti.
Geçmiş hükümet dönemlerinde yaşanan sıkıntıları hatırlatan Metin Bulut, “Türkiye Cumhuriyeti tarihi bugünü daha sağlıklı anlayabilmemiz için geniş imkânlar sunuyor bize. Dönüp kendi siyaset tarihimize baktığımızda istikrarın ne kadar değerli bir şey olduğunu hemen fark edebiliriz. Yine dönüp kendi siyasi tarihimize baktığımızda istikrar olmayan dönemlerde ülke, dışardan ve içerden müdahaleye açık bir hale geldiğini görürüz. Dışarda her alanda Batının müdahalesine açık, içerde sürekli darbeye açık durumların ana sebebi istikrarsızlık atmosferidir. Kendi siyaset tarihimiz istikrarsızlığın ana sebebini hükumet kuramama ve koalisyonlara bağlıyor. Hükümetler kurulamadığı için yâda kurulan koalisyon hükümetleri uzun ömürlü olamadığı için istikrarsızlık baş göstermiş ve bu durum istenmeyen birçok olumsuz etkinin ortaya çıkmasına sebebiyet vermiştir. Hatırlayalım, 90’lı yıllarda koalisyon hükûmetlerinin bu ülkeye maliyetinin yanında istikrarsızlığın ülkeye maliyeti de çok acı olmuştu. Ülke IMF’nin eline düşmüştü. Borç batağına itilmiştik. İşçisinin memurunun maaşını ödeyemeyen ve sürekli borcu ve buna bağlı dışa bağımlılığı artan bir ülke haline getirilmiştik. Ard arda patlayan ekonomik krizler, batan bankalar, hortumcular ve vurguncular için geniş imkânlar sunuyordu. İstikrar olmadığında her şeyin tehlike altında olduğunu yakinen müşahede etmişleriz.” dedi.
 
TÜRKİYE CİDDİ MESAFELER ALDI
Türkiye’de AK Parti iktidarları dönemlerinde birçok alanda yaraların sarılmaya başlandığını belirten Bulut, ülkenin çok ciddi mesafeler aldığını aktardı.
16 Nisan referandumuyla birlikte Türkiye’nin geçmiş dönemlerde yaşadığı arızalardan kurtulduğunu vurgulayan Bulut, şunları söyledi: “Koalisyonlar eliyle ülkenin istikrarsızlıklar içinde geçen kayıp yılları kaynaklarımızı heba etti. Kaybolan kaynaklar kazanıma dönüşmüş olsaydı şimdi bir düşünün ülkemiz nerelerde olurdu. Çok yazık oldu.  Ülke ağır yaralar almıştı. Koalisyon dönemlerinden sonra gelen AK Parti iktidarları dönemleri birçok alanda yaraları sarmaya başladı. Ve çok ciddi mesafeler aldı. AK Parti hükümetleri işleri yoluna koymayı başarmıştı. Hem toparlanma hem kalkınma eş zamanlı gerçekleşiyordu. Kısa sürede alınan mesafe ve kalıcı hale gelen istikrar başta piyasalara güven aşılıyordu. İşler yoluna girmişti. Millet bir daha eskiye koalisyonlar dönemine dönüş olmaz diyordu. Ancak 07 Haziran seçimleri sonucunda ortaya çıkan tablo hazindi. Bu tabloya göre hiçbir parti tek başına hükümet kuramıyordu. Koalisyon kaçınılmazdı. Gelin görün ki partiler arası görüşmeler bir koalisyon hükümeti kurulmasına geçit vermemişti. Erken seçim kararı alınmıştı. Tüm bunlar biz yaşarken oldu. Hükümet etme sistemimiz en güçlü olduğumuz ve işlerin yolunda olduğunu düşündüğümüz an da arza vermişti. Yıllarca yüzleşemediğimiz sistem arızalarıyla birlikte peşimize takılmıştı. Biz son halk oylamasıyla bu arızadan kurtulduk. Koalisyon kaynaklı istikrarsızlığı tabiri diğerle tarihe gömdük.”
 
BU İRADEYE AMA DEMEDEN SAYGI DUYMAK DEMOKRATİK TEMAYÜLLER GEREĞİDİR
Referandum sonucuna saygı duyulması gerektiğini ifade eden Bulut, şöyle devam etti: “Halk oylamasıyla millet kendi hükümet etme sistemini oyladı. Sistem nasıl olmalı sorusuna bizatihi millet karar verdi. Ve millet ne dediyse o oldu. Milletin kararı karşısında özellikle “Hayır” tarafında duranların çelişkili tavırları ve süreci kabullenememeleri sonucu değiştirmez. Cumhurbaşkanımız tabiriyle maç bitmiştir. Özellikle halk oylaması sonucundan sonra kargaşa ve kriz ortamı gözleyen çevrelere fırsat sunmak bu ülkeye yapılabilecek en büyük kötülüktür. Demokrasi kültürü yerine sokak eylem kültürünü öncelemek kimseye bir şey katmaz. Millet sandığa gitmiştir ve iradesini oraya yansıtmıştır. Bu iradeye amasız saygı duymak demokratik temayüller gereğidir. Özellikle ana muhalefetin gayet sorunlu ve arza çıkarmaya dönük tavrı ağzından hiç düşürmediği demokratik kültürle çelişmektedir. Milletin kararını beğenmeyebilirsiniz ama yok sayamazsınız. Siyasi temayül bellidir. Sonucu beğenmiyorsan bir sonraki seçime odaklanacaksın. Kural bu kadar basittir. Ben tanımıyorum demek, seçim iptali için olmadık yollar denemek, tehdit etmek tüm bunlar seçimlerin sonucunu değiştirmez. Bu maç bitmiştir. Ve var idiyse bir hüneriniz onu maç esnasında gösterecektiniz. Bağırarak, gerilerek üst perdeden tehdit ile sonuç değişmez. Bizi de de asla korkutamazlar. Biz de halk oylaması oldu. “Evet” oyları galip geldi.  Bizdeki muhalefetle birlikte hatta daha tehditkar bir dille Batı medyasından, siyasetçilerinden itirazlar yükseliyor. Cumhurbaşkanımızı tehdit ediyorlar. Seçime şüphe katma yarışındalar. Batı “Evet” sonucundan rahatsız. Ben bu ortak rahatsızlıkların tesadüfen geliştiğini düşünmüyorum. Bizdeki muhalefet Batı ile aynı dili kullanıyor. Tek adam, diktatör vb. söylemler aynı merkezin ürünü. Bu ürünleri kullananlarda bu merkezlerden besleniyorlar. Batı da bir takım merkezler Türkiye’nin sistem değişikliğinden niçin rahatsızdır. Bu değişim onları neden bu denli ilgilendirmektedir? Cevabı açık bu sorular çoğaltılabilir. Muhalefet ve onların dış ortakları Türkiye’de parlamenter sistemin devamını niçin hayati bir mesele olarak görmektedir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi bu çevrelerin hangi ihtimallerini ellerinden almaktadır? Meselenin özeti bu sorunun cevabında gizlidir.”
 
TÜRKİYE KÖHNEMİŞ BİR SİSTEMDEN KURTULDU
Türkiye’nin, artık geleceğe güvenle baktığını anlatan Bulut, “Biz milletin çoğunluğunun desteğiyle büyümemizin önünde engel olarak gördüğümüz köhnemiş bir sistemden kurtulduk. Koalisyon ve istikrarsızlık tehditlerinden kurtulduk. Artık daha güvenle geleceğe bakabiliriz. Önümüzdeki genel seçimlere kadar yeni sistemin uyum yasalarını da çıkarmış olacağız. Halk oylamasıyla birlikte devletimizin bir günlük dahi olsa yönetim sorunu olmayacak. Meclis asli işi olanı yapacak. Hükümet icrada istikrar içinde çalışacak. Yeni sistemle birlikte tehdit potansiyellerinin tümünü ortadan kaldırdık. Artık ülkemiz ufku daha açık. Ve bu sistem tam oturduğunda her alanda sıçramamıza şahitlik edeceğiz.” diye konuştu.
 
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.