Ulu Cami asırlara meydan okuyor

Elazığ’ın tarihi ve turistik yöresi Harput’ta bulunan Ulu Cami asırlara meydan okuyor.

Ulu Cami asırlara meydan okuyor
Özel Haber

Elazığ’ın tarihi ve turistik yöresi Harput’ta bulunan Ulu Cami asırlara meydan okuyor.

858 yıl önce dönemin Harputlu hükümdarı Fahrettin Karaaslan tarafından yaptırılan Ulu Cami, eğri minaresi ve manevi iklimi ile büyük ilgi topluyor.

Anadolu’daki en eski Türk camilerinden biri olan Ulu Cami 1156-1157 tarihinde 2000 m2’lik bir sahayı kaplayan bir alanda inşa edilmiş.

Halen ibadete açık olan caminin içerisi iç avlu, son cemaat yeri ve iç cami olmak üzere üç kısımdan meydana geliyor. Dikdörtgen planlı, duvarları moloz taştan kubbe kemerler ve minare tuğladan yapılmış. Caminin iki giriş kapısı bulunuyor.

Yörenin en çok ziyaret edilen tarihi ibadethanelerinden biri olan Ulu camiinin en önemli özelliklerinden biri eğri minaresi. İtalya’da bulunan Pisa Kulesi’nden daha fazla eğik olan minare, şiddetli depremlere rağmen ayakta durmayı başardı.

Kimilerine göre kalın gövdeli ve gittikçe daralarak inşa edilen bu minarenin bilinçli bir şekilde eğri yapıldığını büyük çoğunlukla da bir deprem sonrası minarenin eğrildiği ifade ediliyor. Caminin giriş kapısı üzerinde bir kitabesi ile duvarından beyaz mermer levha üzerinden küfüden nesih yazıya geçişin bir örneği olarak kabul edilen vergi kitabesi bulunuyor.

Kitabesinde; "Besmeleden sonra, Allah'ın rızasını tahsil ve Allah'a yakınlaşmak kasdiyle bu binayı yaptıran ol bir kişidir ki,büyük Baş Buğ ve Emirdir. Alimlerin Efendisi, Cenab-ı Hak tarafından yardım görmüş, kuvvetlenmiş, dünyadaki bütün mücahitlerin muzafferi, Dinin medar-ı iftiharı Müslümanların en güzeli, İmamların zahiri, halkın ve devletin yardımcısı, halk arasında şan şeref sahibi, Ümmetin tacı, mülk sahiplerinin güneşi, Sultanların aziz ve şerifi, İslam askerlerinin şerefi, mücahitlerin yardımcısı, Allah'ı tanımayan ve şirk koşanların katili, şerefi göklerden alıcı, sultanların kılıcı, Emirlerin Efendisi, Çiftçilerin babası sıfatında olan Artuk oğlu Sokmanın oğlu, Davud'un oğlu Karaarslandır. Halifenin de yardımcısıdır. Allah onun saltanatını, tac-ü tahtını ve halkını daim ve baki etsin. Allah'ın laneti, Allah yolundan ve emrinden ayrılanların ve dönenlerin üzerine olsun." yazıyor.  

  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.