UMUT VERİCİ GELİŞMELER YAŞANIYOR

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Adayı Asilhan Arslan, İl dışında faaliyet gösteren 20’ye yakın firmanın Cazibe Merkezi Programı içinde Elazığ’ı tercih ederek başvuru yaptığını açıkladı.

UMUT VERİCİ GELİŞMELER YAŞANIYOR
Ekonomi
HABER: SEVDA DEMİR

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Adayı Asilhan Arslan, Cazibe Merkezi İller Projesi kapsamında birinci fasıl başvurularının bugün sona erdiğini söyledi.
 
Elazığ’da 90’a yakın yatırım projesi başvurusunun beklendiğini açıklayan Asilhan Arslan, ön talep toplama döneminde 119 proje başvurusu yapıldığını, bu durumun yatırımcıların ciddiyetinin göstergesi olduğunu ifade etti.

Elazığ’daki müracaatların incelediklerini anlatan Asilhan Arslan genel itibariyle mevcut işletmelerin, geçmişte yapmayı hayal ettikleri yatırımları hayata geçirmek için fırsatı değerlendirmeyi amaçladıklarını belirtti.

İl dışında faaliyet gösteren 20’ye yakın firmanın Cazibe Merkezi İller içinde Elazığ’ı tercih ederek başvuru yaptığını aktaran Asilhan Arslan, “Destek paketini hazırlayan ilgili Bakanlık bile bu kadar talep görülebileceğini hesap edememişlerdi. Kalkınma Bakanımız Lutfi Elvan 23 Şubat itibarı ile 23 il de 23 Milyar TL yatırım projesi başvurusu yapıldığını beyan ettiler.” dedi.
 
SAVUNMA SANAYİ SEKTÖRÜNDE CİDDİ ATILIMLAR YAPILDI
Sektörel dağılıma baktığında İnşaat Malzemeleri Üretimi, Mobilya, Tekstil ve Birkaç teknolojik yatırımların ön plana çıktığını kaydeden Arslan, “Teknolojik yatırımların içinde bir tanesi var ki yatırım ve istihdam miktarı bakımından çok ilgi çekiyor.Umuyoruz kaynak problemi yaşanmadan bu yatırımlar en kısa sürede hayata geçer.Son yıllarda Savunma Sanayi sektöründe ülkemizde ciddi atılımlar yapmaktadır. İlimizin bu yatırımlardan pay alması adına Cazibe Merkezi kapsamında olması önemli bir fırsat Savunma Sanayi OSB’si kurulur ise çok sayıda yatırımcıyı İlimize çekecektir.” ifadelerini kullandı.
 
UMUT VERİCİ GELİŞMELER YAŞANIYOR
Elazığ Organize Sanayi Bölgesi yönetiminin yatırımcılara arazi problemi yaşatmamak için hızlı adımlar attığını belirten Arslan, “Arazi tahsisi yapılmış ancak yatırım süreleri geçmiş hak sahiplerinden Bakanlığın yetkisi ile arazileri geri alınmaya yada yatırımlarının yapılması için inşaat ruhsatlarının almaları sağlanmaya başlandı. Aynı zamanda OSB içinde bulunan üretim amaçlı kurulmuş ancak amacı dışında kullanılan iş yerlerinin de üretime dayalı faaliyet göstermeleri için ikazları yapılmaya başlandı. Böylelikle önce atıl yatırımların üretime yeniden kazandırılması, oluşturulan 5. Kısım ve kısa zamanda yatırımcıya kazandırılmak istenen 6. Kısım ile ihtiyaç duyulan arazilerin karşılanması planlanıyor. OSB adına bunlar çok umut verici gelişmeler. Ancak yine ifade etmek istiyorum Elazığ’ımızın acil olarak 2. OSB ye ihtiyacı vardır.” şeklinde konuştu.
 
2. TALEP TOPLAMA DÖNEMİNDEDAHA YÜKSEK YATIRIMLAR KAZANDIRILMALI
Asilhan Arslan Cazibe Merkezi İller Projesi’nin 2. Talep toplama döneminde katma değeri daha yüksek yatırımlarınkente kazandırmasını beklediklerini ifade ederek şöyle devam etti: “Biliyoruz ki bu ve benzeri yatırımlar uzun vadeli planlamalar gerektirmektedir. 1. talep toplama dönemine yetişemeyen planlamalar 2. Ve sonrakiler de hayat bulacaklardır. Tüm bu değerlendirmelerin ışığında Elazığ’ımızın ekonomi yönetimi önümüzdeki yıllar da çok daha önem arz etmektedir ki bu fırsatlardan en iyi şekilde istifade edilsin. Kısa orta ve Uzun Vade planlamaların öneminin her geçen gün arttığı bir dönemde eğitimli deneyimli kadroların yokluğu daha da hissedilmektedir.
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.