Üniversite adaylarına tercih tüyoları

Elazığ İstanbul Dersanesi Rehberlik Koordinatörü Kurtuluş Çakıcı, Üniversite adaylarını uyararak, “YGS ve LYS de soruları cevaplamak kadar, doğru tercih yapmakta iyi bir üniversiteye girmek için gereklidir. Yüksek bir puan alsanız bile yanlış tercihin başarınızı gölgeleyeceğini unutmayın. dedi.

Üniversite adaylarına tercih tüyoları
Eğitim

Elazığ İstanbul Dersanesi Rehberlik Koordinatörü Kurtuluş Çakıcı, LYS sonrası başlayan tercih sürecinde adaylara önemli uyarılarda bulundu.

Çakıcı, yaptığı açıklamada, milyonlarca öğrenciyi ve ailelerini ilgilendiren tercihlerin hayati önem taşıdığını kaydetti.

Adayların tercihlerini hem mantık hem de duygu birlikteliği içinde, çelişkiye düşmeden ve araştırarak yapmaları gerektiğini vurgulayan Çakıcı, “Bu süreçte başkalarına göre değil mutlaka alanında uzman rehber öğretmenlerden yardım alarak tercih yapmaları gerekir. Tercihlerin 8-18 temmuz tarihleri arasında yapılacağı bu süre uzatılmayacaktır. Üniversitelere kayıt tarihleri ise 2-6 eylül tarihleri arasında yapılmaktadır.” dedi.
Bu sene öğrenciler için üniversitelerde toplam 908 bin 232 kontenjan ayrıldığına dikkat çeken Çakıcı, bunun 390 bin 128'ini ön lisans, 492 bin 704'ünü lisans, 25 bin 400'ünü ise özel yetenek bölümlerinin oluşturduğunu kaydetti.
Devlet üniversitelerinin 796 bin 549, vakıf üniversitelerinin 118 bin 194, KKTC üniversitelerinin 18 bin 395, yurt dışındaki ve diğer üniversitelerin de 2 bin 94 kontenjanı bulunduğunu belirten Çakıcı, “YGS ve LYS de soruları cevaplamak kadar, doğru tercih yapmakta iyi bir üniversiteye girmek için gereklidir.  Yüksek bir puan alsanız bile yanlış tercihin başarınızı gölgeleyeceğini unutmayın. Tercihinize ve geleceğinize karar verme sorumluluğunun sizde olduğunu unutmayın.” dedi.

TÜYOLAR

Çakıcı, açıklamasında öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu: “Her adayın sınav sonuç belgesini iyi incelemesi gerekir. Adayların sınav sonuç belgelerinde Y-YGS , Y-LYS puanlarını ve başarı sıraları bulunmaktadır. Adayların Y-YGS ve Y-LYS puanları OBP’leri 0,12 ile (mesleki ek puanlı alanlar için 0,06 ile)  çarpılarak eklenmiş halinden oluşacaktır. Bu yüzden adayların tekrar OBP’lerini hesaplamalarına gerek olmayacaktır.
YGS’de 140 ve üstü alan adaylar ön lisans(ÖSYM Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu Tablo 3-A, Tablo 3-B) ve Açık Öğretim Fakültesi programlarını tercih edebilecekler. YGS’de 140 ve üstü alan adaylar ayrıca özel yetenek sınavı ile alan lisans programlarına da başvurabilecekler.(ÖSYM Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu Tablo 5).YGS’de 180 ve üstü alan adaylar meslek liselilere ek puan verilen YGS puanları ile alan lisans programlarını tercih edebilecekler (ÖSYM Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu Tablo 4).
LYS’lerde 180 ve üstü alan adaylar lisans programlarını tercih edebileceklerdir. (ÖSYM Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu Tablo 4).Sınavsız Geçiş hakkını kullanmak isteyen adaylar kılavuzdaki tablo 6C’den yararlanarak geçiş yapabilecekleri ön lisans programlarını öğrenebilirler.

Seçilen yükseköğretim programının özel koşulları titizlikle gözden geçirilmelidir. (ÖSYM nin kılavuzu çok acil incelenmelidir.) 
En çok istediğiniz programdan itibaren tercih ettiğiniz bölümleri sıralayın. Bunu sağlamak için her tercihinizi bir alttaki tercihinizle karşılaştırın. Üstteki tercihinizin daha çok istediğiniz bir bölüm olmasına dikkat edin. 
Yerleştirme puanlarınızı, başarı sıralamalarınızı tercih etmeyi düşündüğünüz bölümlerin taban puanları, geçen yıl o bölümü en son kazanan kişinin sıralamasıyla karşılaştırın, fakat bire bir denk gelmez, taban puan yapma oranına göre değişir. Her yıl hep aynı puan aynı başarı sırasını vermez, örneğin 483 puan bir yıl 11600 sıralamasını verirken bir sonraki yıl yapma oranı düştüğünden dolayı 464 puan aynı sıralamayı verecektir. Aynı üniversitenin aynı bölümü arasında 19 puanlık bir düşüş olacağı anlamına gelmektedir. Fakat başarı sıralamaları kontenjan artışlarından ve o bölümlere olan tercihlerin yapılmasına bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Örneğin ;11600 olan bir bölüm 2000 kişilik bir kontenjan artışıyla 13600’lerdeki bir öğrenciyi de alabileceğini söyleyebiliriz.
Farklı puan türlerindeki tercihlerinizin de kendi içinde ve diğer puanlarla tutarlı olmasına çalışın. Örneğin, sayısalcı bir öğrenci hem sayısal hem de eşit ağırlıklı bölümlerden tercih yapmayı istiyor. Her iki alandan yapacağı tercihleri belirleyip bunları istek sırasına koyarken sınav sonucunda kendine gelen sayısal ve eşit ağırlık yerleştirme puanları arasındaki farkı dikkate almalı ve farklı puan türündeki bölümleri bu farka göre sıralamalıdır. 

Tercihlerinizi yaparken muhakkak bir uzmandan yardım alın. Tercih listesinin kişiye özel olduğunu unutmayın ve arkadaşlarınızın yaptığı tercih sıralamasının sizin için geçerli olmayabileceğini unutmayın. 
Tercihlerinizin tutarsız olmamasına çalışın. Bu nedenle aynı puan türünde alt sıralarda yazdığınız  bir bölümün başarı sıralaması  üst sıralardakinden yüksek olmamalıdır. Eğer böyle bir durum varsa ya o bölümü listenizden çıkartın ya da sırasını değiştirin, aksi taktirde ölü tercih durumuna getirmiş olursunuz.(örneğin mf3puan türünde 1. tercihte 15000 sıralamada bir bölüm yazmışken,2.tercih mf3 puan türünde  sıralamasında 5000 sıralamasında bir bölümü yazmak ölü tercih durumuna getirir.) 
Yeni açılan bölümlerin tablolarda puanları belirli olmadığından diğer üniversitelerdeki başarı sıralamalarını karşılaştırarak ve istek sırasına koyarak tercih listenizde yer verin, çok fazla tercih edilen bir üniversite yada bölümü tercih sıralamamızda düşük sıralamaların  altında bir sırada yazmak hata olacaktır.

Kazansanız bile kaydolmayı düşünmediğiniz bölümleri kesinlikle yazmayın. çünkü yerleştikten sonra bir yıllığına olmak üzere diploma notunun yarısı kesilecektir, gelecek yıl bu kesinti öğrencinin iyi bir tercih yapmasını engelleyecektir. Sadece kesinti açık öğretim fakültelerinin kontenjansız bölümleri için ve sınavsız geçiş öğrencilerinin kendi alanlarından olan bir bölümü tercih etmesinden dolayı diploma notlarında bir kesinti olmayacaktır.

Tercih etmekle diploma notunda herhangi bir düşme olmamaktadır. tercih edip herhangi bir programa yerleştiği takdirde ister kayıt yaptırsın ister kaydını dondursun , ister isterse kayıt yaptırmasın ek kontenjanlara ve gelecek yıl diploma notunda düşme olacaktır ve ek kontenjanlarda tercih yapamaz.
Ortak alan tercihlerine dikkat edin. Sınav sisteminde alan testleri ön planda olduğu için öncelikli olarak alan tercihleri yapılmalı. Sistemin alanlar üzerine odaklı olduğunu unutmayın. 
Meslek Lisesi çıkışlı adaylar sınavsız geçiş imkânının göz önünde bulundurmalı ve sınavsız geçişin kriterleri dikkatli bir şekilde değerlendirilmeli. 
Adaylar özel yetenek sınavlarında istedikleri kadar üniversiteye müracaat edebilirler. 
Özel yetenek sınavında başarılı sayılan aday, kayıt yaptırmasa dahi ilgili bölüme yerleştirildi olarak kabul edileceğinden bir sonraki yıl sınavda puanı düşecektir. 

Okul birincisi olan adaylar kendileri için ayrılan bu kontenjana sadece mezun oldukları yıl bir defaya mahsus kullanabilirler. Puanlarına  ve başarı sıralamalarına göre dikkat ederek tercih edecekleri programların kendi Puanları arasında fazla fark olmamasına ,çok tercih edilen yerler olamamasına dikkat etmelidirler.
Okul türü, alan, bölüm, yaş, sağlık, cinsiyet ,özel beceri  gerektiren  vb. bütün koşullarını tam olarak karşılayamadığınız bölümleri tercih etmeyin. 
Adaylar gerek başarı sıralamaları, gerek en küçük puanların yol göstermek amacıyla kılavuza konulduğu, bunların hiçbir zaman kendi başarı sıralamasıyla ve puanlarıyla tam karşılaştırma olanağının bulunmadığını unutmamalıdır. 
Hangi tablodan kaç tercih yapabileceğinizi göz önünde tutun ve tabloları dikkatli bir şekilde ayrıntılı olarak inceleyin. 
Sayısal ve TM'ciler tercihlerinizi kendi başarı sıralamalarınızın %50 kadar yukarıdan başlayarak kendi başarı sıralamasına doğru inilmeli ve en sonlarda kendi başarı sıralamasının 1 katına kadar inilmelidir. Sözelciler biraz daha dikkatli olmalıdırlar.örneğin;12000 sıralamasındaki bir aday tercihlerine 6000 den başlayarak taki en alt tercihlerinde 24000'e kadar inmelidir. Öğretmenlik bölümlerinde özellikle 1,5-hatta 2 katına kadar inmelerinde fayda var, eğer bu yıl kesinlikle yerleşmek istiyorlarsa. Tercihinizin ilk sıralarına 'puanım yeterli olmayabilir' endişesine kapılmadan sadece ilginizi göz önüne alarak belirleyebilir, en çok istediğiniz programları yazabilirsiniz. 
Tercih listenizdeki programların sırası gerçekten istek sıranıza uygun mu?  ( Örneğin tercihinize giriş hakkı kazanacak olsanız keşke 6. tercihimi kazanmış olsaydım demeyeceğinizden emin olun) 
Tablo 4 için,1 den (programın kodu ile başlayıp)12 ye kadar(en küçük puanda biten kısım) olan kısma son derece dikkat ediniz. Tablo 3A için ise 1 den 7 ye kadar olan kısma iyi bakın…

Özel şartlar ve koşullar kısmını dikkatlice okumalı şartları uymayan adaylar o programları tercih listesinde yer vermemelidir.

Üniversitelerin  internet sayfalarından ve gerekirse özel üniversitelerin telefonlarından aranıp üniversitelerinin özel koşulları araştırılmalıdır.

Tercih edecekleri mesleklerin erbapları ile görüşmeli ve o mesleğin kendi kişiliğine yeteneklerine uygunluğuna göre karar vererek tercih etmelidir. İstihdam alanları araştırılmalıdır.

Üniversitelerin yurt-burs-ulaştırma şartlarını araştırmalıdır, şartları uymayanları listesinden çıkarmalıdır.

Önemli olan tercih sırası değil, puan sıralamasıdır (Örneğin, puanı birbirinden farklı iki öğrenciden, ilgili bölümü önce tercih eden kişi değil; puanı yüksek olan kişi yerleştirilir.)

Yurtdışında eğitim almayı tercih ediyorsanız, YÖK Denklik Bürosu' ndan alacağınız diplomanın denkliği olup olmadığını öğreniniz. Türkiye' de geçerliliği olmayan üniversiteleri tercih ederken iyi araştırma yapılmalıdır.

Sonuç olarak: Tercihlerinizi hem mantık-hem de duygu, istekleriniz doğrultusunda hazırlamanız dileklerimle.”

  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.