Vatandaş artık tütünü tercih ediyor

Elazığ’da enflasyona paralel olarak sigara fiyatlarının artması tiryakileri tütüne yöneltti. 

Vatandaş artık tütünü tercih ediyor
Özel Haber

Elazığ’da enflasyona paralel olarak sigara fiyatlarının artması tiryakileri tütüne yöneltti. 

En ucuz sigaranın fiyatı 9 TL olurken tiryakiler kilosu 50-150 TL’den satılan ve 1 kilogramından 40-50 paket sigara sarabildikleri tütünü almaya başladı.

Tarihi bir rekor kırarak 15.39 oranına yükselen enflasyon ve artan sigara fiyatlarıyla birlikte tiryaki de darbe yedi.

İlaçsız ve aynı zamanda kimyasal katkı maddesi olmadığı için de tercih nedeni olan tütün, Elazığ’da zamlarla birlikte alım gücünün zayıflığı nedeniyle de tercihe neden oldu.

Bir paket sigara fiyatına ortalama türüne göre 100-150 gram tütün alan vatandaşın tercih etmesindeki ayrı bir neden ise hazır sigaralardan daha temiz olduğuna inanılması.

İçicisine göre değişen tütün çeşitleri ise sert, yumuşak ve orta halli olarak gruplara ayrılıyor. Kalitesine göre 50 ile 150 lira arasında değişen bir kilogram tütünden, 40- 50 paket sigara çıkıyor. Tiryakilerin açık tütüne yönelmesinin en büyük sebebi ekonomik açıdan paket sigaralara göre daha ucuz olması.

Böylelikle, sarma makinesi kullanılarak kağıt masrafı da dahil bir paket sigara fiyatı 2.50-3 TL’ye çekilebiliyor.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.