Vatandaş sıcakta pazara bile çıkmıyor

Elazığ’da haftanın her günü kentin bir bölgesinde kurulan halk pazarı sıcaktan dolayı günün erken saatlerinde rağbet görmezken, akşamüstüne doğru halk pazarı hareketlenmeye başlıyor.

Vatandaş sıcakta pazara bile çıkmıyor
Özel Haber

Elazığ’da haftanın her günü kentin bir bölgesinde kurulan halk pazarı sıcaktan dolayı günün erken saatlerinde rağbet görmezken, akşamüstüne doğru halk pazarı hareketlenmeye başlıyor.
Halk pazarlarında zücaciye, hediyelik eşya, sebze ve meyve satan pazarcı esnaf havanın sıcak olmasından dolayı günün erken ve öğle saatlerinde işlerin durma noktasına geldiğini belirttiler.
Vatandaşın tatile erken çıktığını belirten pazarcı esnafı, “Halk pazarı hem esnaf açısından hem de yer olarak çok büyük. Hava sıcaklığının 45 dereceye yakın olmasından dolayı vatandaş günün erken ve öğle saatlerinde pazara çıkmaz oldu. Bu sene yaz mevsiminin aşırı sıcak olmasından dolayı vatandaş tatile erken çıktı ve Elazığ boş kaldı” dediler.
Halk pazarlarında işlerinin akşamüstü saatlerinde daha yoğun olduğunu belirten esnaf;
“Elazığ’da nem oranı çok yüksek. Havanın bunaltıcı sıcak olması da buna eklenince kimse dışarı çıkmıyor. Hem biz pazarcı esnafını hem de vatandaşı olumsuz yönde etkiliyor. Biz pazarcı esnafı olarak günün erken saatlerinde vatandaşımız için tezgâhlarımızı açıyoruz ve ürünlerimizi en güzel şekilde sergiliyoruz. İşlerimiz öğle saatlerinde durma noktasına geliyor fakat havanın biraz serinlediği saatlerde işlerimiz çok şükür güzel oluyor. Biz ürünlerimizi kendimiz yetiştiriyoruz. Ürünlerimiz tamamen doğal bu da Elazığ halkının ilgisine sebep oluyor” dediler.
Sabah saatlerinde pazarda sadece pazarcı esnafının bulunduğunu belirten satıcılar “ Sabah saatlerinde pazarda sadece pazarcı esnaf, simitçi, su satanlar oluyor. Müşteri açısından kimse olmuyor. İşlerimiz çok iyi olmasa da şükretmesini bilmek gerekir.  Hava sıcak vatandaş ya işte ya da evinde oturuyor. Bu yüzden günün erken saatlerinde işlerimiz pekiyi olmuyor. Saat 17.00’da işlerimiz hareketleniyor ve bazen müşteriye yetişmekte zorlanıyoruz, bu müşteri yoğunluğu yaz mevsimi olduğundan dolayı geç saatlere kadar devam ediyor” ifadelerini kullandılar.
Halk pazarında limonata satan satıcı ise “ Sıcak havada işlerim gayet güzel. Elazığ halkı ve pazarcı esnaflar sıcaktan bunalıyor ve sıcak havaların en güzel en serinletici içeceği olan limonata içiyor. Bende bu meslek dedemden kalma dedemde limonata yapar satardı. Küçük yaşlarda onunla beraber pazara, köylere ve düğünlere gider limonata, dondurma satardık. İşin püf noktasını dedem bana öğretti ve en az onun yaptığı limonata kadar lezzetli limonata yapıyorum. Sıcak havada vatandaşımız limonataya ilgisi gayet güzel ve olumlu işlerim çok şükür iyi gidiyor” şeklinde konuştu.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.