"Yapamıyorsanız devredin"

Elazığ’ın Maden ilçesinde bulunan bakır işletmesinin, ilçe merkezine çok yakın bir alana hafriyat döktüğü, hafriyatın toprakta oluşturduğu basınç neticesinde ilçedeki ulaşım köprülerinin ve birçok evin hasar gördüğü öne sürüldü.

Yapamıyorsanız devredin
İlçe Haberleri

HABER: VEDAT YETİK

Elazığ’ın Maden ilçesinde bulunan bakır işletmesinin, ilçe merkezine çok yakın bir alana hafriyat döktüğü, hafriyatın toprakta oluşturduğu basınç neticesinde ilçedeki ulaşım köprülerinin ve birçok evin hasar gördüğü öne sürüldü.
 
Maden Belediye Başkanı Musa Orhan, yaptığı açıklamada, Maden ilçesinin büyük bir sorunla karşı karşıya olduğunu söyledi.
 
Orhan, 2007 yılında özelleştirilen Maden Bakır işletmesinin 9 yıllık süre içerisinde çevreci anlayıştan uzak bir anlayışla hareket ederek ilçeye ve ilçe havzasında bulunan Dicle Irmağı’na çok ciddi anlamda zarar verdiğini belirtti.
 
Maden işletmesinin yanlış hafriyat dökümünün ilçedeki yerleşim alanlarını ve ulaşım köprülerini tahrip ettiğini ifade eden Orhan, şöyle konuştu: “Bizim amacımız ekmeğimizdir. Başka hiçbir amacımız yoktur. Coğrafyamız tarım ve hayvancılığa çok uygun olmadığı için bizim tek ekmek kapımız ilçemizin merkezinde bulunan bakır fabrikasıdır. Cenabı Hak lütfetmiştir, bize öylesine bir nimet bahşetmiştir. Gerçi bizler de zaman zaman nankörlük etmiş, kıymet bilmemişizdir. Ama öyle de olsa ekmek bizimdir. Biz buna sahip çıkmak zorundayız. Son zamanlarda bu fabrikada yapılan yanlış işler, atılan yanlış adımlar, yapılan yanlış yatırımlar sebebiyle yani madencilik kurallarının işletilmemesi sebebiyle memleketimizi ciddi anlamda sorunlarla baş başa bırakmıştır. 2007 yılı itibariyle özelleştirme kapsamında özelleştirilen işletmenin 9 yıllık geçen zaman zarfında, çevreye yatırım yapmadan, çevreci anlayıştan son derece uzak ve tahribatçı bir anlayışla hareket ederek gerek ilçeye ve gerekse ilçe havzasında bulunan Dicle Irmağı’na çok ciddi anlamda zarar vermektedir. Yapılan yanlış hafriyat dökümü maalesef ilçemizde yerleşim alanlarımızı tehdit etmekte, ulaşım köprülerini tahrip etmektedir. Önümüzdeki günlerde ciddi önlemler alınmazsa ilçemiz merkezi büyük bir felaketle beklide baş başa kalacaktır. Biz önce şifaen, sonra resmi yazılarla belediye olarak bu fabrikaya bu yazıyı gönderdik; Dedik ki ‘Yanlış yere hafriyat döküyorsunuz. Bu ileride sıkıntı yaratır. Bu ilçeyi sıkıntıya düşürür’ diye kendilerine ilettik. Ancak, cevaben bize yazdılar ve gönderdiler. Dediler ki; ‘biz bu hafriyatı kontrollü bir şekilde döküyoruz. Hiçbir şey olmayacaktır’ diye bizlere cevabi yazılarını gönderdiler. Fakat geçen zaman içerisinde gördük ki bu hafriyatın yapmış olduğu basınç, zaman içerisinde ilçemizin Dicle Nehri üzerinde ulaşımını sağlayan köprünün ayaklarında çatlaklara meydan verdi. Yine yanı başında bulunan eski köprümüz çok büyük bir tahribat gördü. Yıkılma ile karşı karşıya. Yakın bir zaman içerisinde 15-20 aileyi evlerinden tahliye etmek zorunda kaldık. Böyle giderse yakın zamanda başlayacak olan yağışlarla birlikte basıncın ağırlığı daha da fazlalaşacak ve ilçe beklide büyük bir heyelanla karşı karşıya kalacaktır.”
 
FABRİKA ÇALIŞANLARI  MAĞDUR
Fabrika çalışanlarının uzun zamandır mağdur edildiğini ifade eden Belediye Başkanı Musa Orhan, “Bu çalışan kardeşlerimiz zamanında maaşlarını alamadıkları için, fabrika işçilerinin aldığı parayı bekleyen esnaf, tüccar hepimiz birlikte mağdur olmaktayız. Bununla birlikte bu fabrikaya bağlı olan ilgili kurum ve kuruluşlar da mağdur edilmektedir. Netice itibariyle diyoruz ki; çalışan esnafı, ilgili kurum ve kuruluşlarıyla bir bütün olarak mağdur edilmektedir."
 
YAPAMIYORSANIZ DEVREDİN
Fabrikanın 8 aydır atıl halde bekletildiğini belirten Belediye başkanı Musa Orhan, “Neymiş dünya piyasasında bakır fiyatları düşmüş. Sen iki sene önce dünyanın karını ederken o zaman niye kapatmıyordun. Yani kar ederken iyi de zarar ederken kötü mü? Burası bakkal dükkanı değil. Burası, bu ilçenin ayakta kalma sebebidir. Bu fabrika bu ilçenin ekmek teknesidir. Bunu biz karşılıklı sorumluluk duygusu içerisinde bunların işletmesi ve ilçe halkının da çalışmasıyla birlikte götürmek zorundayız. Dünyada bakır piyasası düştü diye ‘ben çalıştırmıyorum’ düşüncesiyle hareket etmek bir holdingin düşünebileceği bir iş değildir. Biz sonuç olarak diyoruz ki; Lütfen, artık bu ilçeye daha fazla zarar vermeyiniz. Yapamıyorsanız devrediniz.”
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.