Yarıyıl tatili bugün başlıyor

Elazığ İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Yeniyol 2012-2013 Eğitim Öğretim Yılının birinci döneminin sona ermesi nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Yarıyıl tatili bugün başlıyor
Eğitim

Elazığ İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Yeniyol 2012-2013 Eğitim Öğretim Yılının birinci döneminin sona ermesi nedeniyle bir mesaj yayınladı.

2012-2013 Eğitim-Öğretim yılının birinci dönemini sorunsuz bir şekilde bittiğini söyleyen Yeniyol,
Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 12 yıllık zorunlu eğitimin uygulandığı bu ilk yılda alınan her türlü tedbir ve yapılan çalışmaların sonucunda eğitim-öğretimde hiçbir aksama olmadan yarıyıla girildiğini belirtti.
Çocukların bugün karneleriyle birlikte sevinç, mutluluk, hüzün, kaygı veya öfke duygusunu birlikte yaşayabileceğini söyleyen Aziz Yeniyol şunları söyledi, “Karne sadece çocuğun başarısının değil, aynı zamanda anne baba ve öğretmen tutumlarının da bir göstergesidir. Değerli Veliler; Karne kâbusu yüzünden her yıl çeşitli sıkıntıların yaşandığı ve çocuklarda çeşitli ruhsal bozuklukların baş gösterdiği ülkemizde, ebeveynlerin iyi veya kötü karne getiren çocuklarına karşı dozu ayarlanmış ve çocuğunu anlamaya dönük bir iletişim sağlamaları önem arz etmektedir.  Çocuğun başarısını ve yeteneğini değerlendirmede nihai bir belge olmayan karne notlarını çok fazla ciddiye alarak çocuğu yargılamak, incitmek veya cezalandırmak onda tamiri mümkün olmayan yaralar açabilir. Her çocuk, ayrı bir dünyadır, ayrı psikolojik ve fiziki gelişime sahiptir. Bu nedenle çocuklarınızı başkalarıyla kıyaslamayınız. Bazı olumsuz durumlar karşısında aşırı tepki vererek çocuğunuzda geri dönüşü olmayan davranışlara sebep olabilirsiniz. Bu nedenle çocuğun başarısını veya başarısızlığını kendi psikolojik ve fiziksel yapısı içerisinde değerlendiriniz. On beş gün sürecek olan bu tatilde çocuğunuzun dinlenip eğlenmeye, zayıf derslerini görüp kendini toparlamaya ihtiyacı vardır. Onun daha keyifli ve verimli bir tatil geçirmesini sağlamak ise sizin elinizdedir. İster kırık notlarla dolu bir karne, isterse yıldızlı pek iyilerle dolu bir karne getirsin, anne baba olarak ona sevgi ve şefkatinizi göstermeye devam etmelisiniz. Kötü notları için çocukları azarlamayın, ders çalışmaya zorlayarak oyun, eğlence ve dinlenme haklarını ellerinden almayın. Davranışlarınız ve sözlerinizle çocuğunuza güvendiğinizi mutlaka hissettirin. Ortada bir başarısızlık varsa bunun nedenlerini bulup ortadan kaldırmaya çalışın.
 Sevgili öğrenciler; 15 günlük tatil süresince dinlenmek ve eğlenmek sizlerin en doğal hakkınız. Bu süreyi verimli bir şekilde kullanarak hem tatilinizin keyfini çıkarın, hem de varsa kötü derslerinizi gözden geçirerek ikinci döneme hazır bir şekilde girin. Sizler bizin yarınlarımız ve geleceğimizin teminatısınız. Hem bizim için hem de aileleriniz için olmazsa olmaz en değerli varlıklarımızsınız. Bu tatil sizin için iyi bir fırsat ve yeni bir başlangıçtır. Siz sevgili çocuklarımızdan isteğimiz hem tatilinizi doya doya yaşamanız hem de bol bol kitap okuyarak zamanınızı iyi değerlendirmemizdir.
Değerli Meslektaşlarım; İlimizde eğitim öğretim faaliyetlerinin sorunsuz bir şekilde yürümesinde siz değerli öğretmenlerin ve mesai arkadaşlarımın katkısı elbette büyüktür. Bu vesile ile sizlere de çalışmalarınızdan dolayı teşekkür eder, yarıyıl tatilinin tüm eğitim çalışanları, öğrenciler ve veliler için hayırlı olmasını dilerim. Saygılarımla.”
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.