Yaşlılar Grip Aşısı Yaptırmalı

Dahiliye Uzmanı Dr. İbrahim Kal, 65 yaş üstündeki vatandaşların ve hipertansiyon, diyabet, koah, astım gibi kronik hastalıkları olan vatandaşların grip aşısı yaptırmalarını önerdi.

Yaşlılar Grip Aşısı Yaptırmalı
Sağlık


Dahiliye Uzmanı Dr. İbrahim Kal, 65 yaş üstündeki vatandaşların ve hipertansiyon, diyabet, koah, astım gibi kronik hastalıkları olan vatandaşların grip aşısı yaptırmalarını önerdi.

Elazığ Özel Hayat Hastanesi Dahiliye Bölümü hekimlerinden Uzman Doktor İbrahim Kal, mevsim değişikliği ile beraber ortaya çıkan hastalıklara karşı vatandaşlara önemli tavsiyelerde bulundu.

Uzman Doktor İbrahim Kal, günışığı’na yaptığı açıklamada, sonbahar mevsimi ile birlikte havanın soğuduğunu, bununla birlikte mevsimsel hastalıkların arttığını kaydetti.

Vatandaşların ani sıcak ve soğuk geçişlerine karşı dikkatli olmaları gerektiğini belirten Uzman Doktor İbrahim Kal, “Havalar gittikçe soğumaya başlıyor. Tabii ki hastalıkların seyri ve çeşitleri de değişiyor, mevsim değişikliğiyle beraber. En çok dikkat çeken şey; soğuk algınlığı, gribal enfeksiyonlar, nezle gibi virüs enfeksiyonlarının ve buna bağlı solunum yolu enfeksiyonlarının sıklığındaki artış. Bunların artmasının nedeni şudur; Bu virüsler soğuk ortamlarda daha rahat üredikleri için, daha rahat çoğalma ortamı buluyorlar. Biz bunların sıklığında bu mevsimde artış görüyoruz. İnsanlar ani ısı değişikliklerinin vücutlarında olmamamsına dikkat etmeleri gerekiyor. Bunun için mevsim şartlarına uygun giyinmek gerekiyor.” dedi.
 
SOLUNUM YOLU HASTALIKLARINDA ARTIŞ OLUYOR
Sonbahar mevsiminde alerjik astım, koah akut alevlenmesi gibi solunum yolu hastalıklarında artış olduğunu ifade eden Kal, şunları söyledi: “Bunların nedeni de mevsim değişiklikleriyle beraber oluşan viral basit nezle ve grip dediğimiz hastalıklar daha önceden alerjik yapısı olan, solunum sisteminde hava yolu tıkanıklığı zemini olan insanlar yazın pek şikayet duymazken, kış aylarına geldiğimiz zaman oluşan enfeksiyonla beraber koah, astım alevlenmeleri sıklaşıyor ve nefes darlığı, ateş ve daha ileri enfeksiyonlara neden oluyor. Bu hastaların özellikle daha dikkatli olması lazım.”
 
YAŞLILAR GRİP AŞISI OLMALI
Hipertansiyon, diyabet, koah, astım gibi kronik hastalıkları olan, 65 yaş üstündeki vatandaşların sonbahar mevsiminde girip aşısı yaptırmalarını öneren Uzmanı Dr. İbrahim Kal şöyle devam etti: “Grip aşısı zayıflatılmış virüs aşısıdır. Bir önceki yıldan bizim gördüğümüz virüsler ve bir sonraki yılda Dünya Sağlık Örgütünün ‘bu yıl bu virüsler hastalık yapabilir’ dediği virüslerin gücü zayıflatılarak oluşturulmuş bir aşıdır. İnsan vücuduna verilir. Biz ona karşı o virüsleri tanırız ve kışın o virüs mikrobu vücuda girdiği zaman daha çabuk önlem alırız. Onun için risk faktörü olan insanlar, yaşlı insanların grip aşısını sonbahar mevsiminde yaptırmalarını öneriyorum.” 
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.