YATIRIM PROGRAMI CAZİBESİNİ YİTİRDİ

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki Elazığ’ında içinde bulunduğu 23 ili kapsayan Cazibe Merkezleri Programı, Başbakanlık incelemesine takıldı.

YATIRIM PROGRAMI CAZİBESİNİ YİTİRDİ
Ekonomi

Alınan bilgilere göre 365 Bin kişilik istihdam öngören 92 Milyar Liralık yatırım başvurusu gelen Cazibe Merkezleri Programı Başbakanlık tarafından daha detaylı incelemeye ihtiyaç olduğu gerekçesiyle bir süreliğine askıya alındı.

 

AĞUSTOS AYINDA DUYURULACAKTI

Ağustos ayında detayları duyurulacağı belirtilen Cazibe Merkezleri Programında Eylül ayının ikinci haftası da tamamlanmasına rağmen, şu ana kadar herhangi bir duyuru yapılmadı.

Başvuruları 2017 yılı Ocak ayında başlayan ve Şubat ayı içerisinde tamamlanan Cazibi Merkezleri Programı, Başbakan Binali Yıldırım tarafından duyurulmuş ve bu işin koordinasyonu Kalkınma Başkanı Lütfi Elvan’a verilmişti. Başvurular için öngörülen süre dolduktan sonra ise Başbakan Yardımcılığı bünyesindeki, Kalkınma Bankası’nın uzmanları sahaya inerek başvuruların tamamını yatırım yeri ve firma bazında incelemeye tabi tuttu. Bu incelemeler de Haziran ayı itibarıyla tamamlanarak sonuçlar Başbakanlığa iletildi. Bu süreçte, kabinede yapılan mini revizyonun ardından, 8 Ağustos’ta Başbakanlık Genelgesi ile Cazibe Merkezleri Programının koordinasyonu görevi, Kalkınma Bakanlığından alınarak Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’a bağlandı. En son Ağustos ayında detayları duyurulacağı belirtilen Cazibe Merkezleri Programında Eylül ayının ikinci haftası da tamamlanmasına rağmen, şu ana kadar herhangi bir duyuru yapılmadı.

 

92 MİLYAR LİRALIK BAŞVURU GELMİŞTİ

Birçok alanda süper teşvikler verilmesini öngören Cazibe Merkezleri kapsamında, 365 Bin kişilik istihdam öngören 92 Milyar Liralık başvuru gelmişti.

Kaynaklar, bu konuda bir süre daha incelemeye ihtiyaç olduğuna değinirken, herhangi bir yükümlülüğü bulunmayan başvuruların, ciddiyetinin de sorgulanması gerektiğine vurgu yaptılar.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan 23 ilde anahtar teslimi fabrikadan, faizsiz yatırım kredisine kadar birçok alanda süper teşvikler verilmesini öngören Cazibe Merkezleri kapsamında, 365 Bin kişilik istihdam öngören 92 Milyar Liralık başvuru gelmişti. İlk olarak 22 Kasım 2016’da 678 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile temelleri atılan Cazibe Merkezleri programının, kamuoyu tanıtımını 24 Ocak’ta basın toplantısı düzenleyen Başbakan Binali Yıldırım yapmıştı.

  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.