Yatırımcılar Talepte Bulunmaya Başladı

Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu Elazığ Sanayici ve İş Adamları Derneği tarafından düzenlenen bir programda işadamlarıyla bir araya gelerek Elazığ’ın ekonomik kalkınması, cazibe merkezleri destek programı ve teşvik konusunda önemli açıklamalar yaptı.

Yatırımcılar Talepte Bulunmaya Başladı
Ekonomi

 Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu Elazığ Sanayici ve İş Adamları Derneği tarafından düzenlenen bir programda işadamlarıyla bir araya gelerek Elazığ’ın ekonomik kalkınması, cazibe merkezleri destek programı ve teşvik konusunda önemli açıklamalar yaptı.

ELSİAD tarafından düzenlenen programa Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, İl Emniyet Müdürü Doğan Cangül, İl Jandarma Komutanı Albay Özay Eryürek, ELSİAD Başkanı Mustafa Gökçe ve işadamları katıldı.

Gökçe: 2016’nın Son Toplantısını İl Yöneticileriyle Yapıyoruz

Toplantının açılışında bir değerlendirme yapan ELSİAD Başkanı Mustafa Gökçe 2016 yılının son istişare toplantısını il yöneticileri ile birlikte yapmak istediklerini ifade ederek, cazibe merkezi iller programı ve teşvik düzenlemesindeki yeni hazırlıklar kapsamında iş dünyasının ve Elazığ bürokrasisinin çok hızlı çalışması gerektiğini, bu imkânlardan çok daha iyi faydalanması için çok ciddi çaba gösterilmesi gerektiğini söyledi. Gökçe, toplantıda teşvik konularındaki gelişmelerin tüm boyutları ile ele alınacağını söyledi.

Yanılmaz : Ekonomi Büyümedikçe Şehir Gelişmez

Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ise Elazığ’ın ekonomisini büyüten, Elazığ’a katma değer sağlayan işadamları ile birlikte olmaktan mutlu olduğunu söyleyerek, Elazığ’da ekonomi büyümedikçe, kişi başına düşen gelir artırılmadıkça şehrin gelişmeyeceğine değindi. Elazığ’a yeni yatırımlar konusunda koşmaya devam ettiklerini, Elazığ’da fazladan bir kişinin dahi istihdam edilmesi, yeni bir yatırımın yapılmasının dahi çok önemli olduğuna değinen Yanılmaz, kamunun imkânlarını yatırımcılara kullandırma konusunda cimri davranmayacaklarını ifade etti.

Vali Zorluoğlu: Ülkemiz 15 Temmuz Sürecinden Başarıyla Çıkmıştır

Vali Zorluoğlu ise şunları söyledi “Elazığ Sanayici ve İş Adamları Derneğinin son istişare toplantısına davet ettiğiniz için öncelikle teşekkür ediyorum. Ben de bu akşam sizlerle beraber olmaktan büyük bir memnuniyet duymaktayım. Ülkemiz zor bir dönemden geçmektedir. Dünyadaki küresel konjonktür hem de bölgesel sorunlar ülkemizdeki şartları biraz daha zorlaştırmaktadır. 15 Temmuz darbe girişimi ile başlayan menfur süreç toplumsal hayattan ekonomiye, sanayiye kadar birçok durumu etkilemiştir. Ancak Türkiye bu süreci çok iyi yönetmiştir, bu

konuda herkesin aynı kanaatte olması gerektiğini düşünüyorum. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere illerde Valiler, Emniyet Müdürlükleri, Başsavcılıklar ve Jandarma Komutanlıkları dâhil bu süreç çok iyi yönetilmiştir. Ülkemiz bu badireyi kısa bir süre içerisinde atlatarak ekonomik ve ticari faaliyetleri herhangi bir kesintiye uğramadan sürdürülebilir hale gelmiştir. Bunu hep birlikte ve elbirliği ile yaptık. Bunda işadamlarımızın, esnaflarımızın da çok büyük katkıları olmuştur, hepinize teşekkür ediyorum.

Elazığ Önemli Bir Destek Programına Kavuşuyor

Malumunuz Elazığ uzunca bir süreden sonra ilk kez bir ciddi destek programına dâhil edildi. 4 Eylül’de Sayın Başbakanımız tarafından Diyarbakır’da açıklanan cazibe iller programına Elazığ da dâhil edilmişti. Elazığ 2012’ye kadar teşviklerden yararlanmasına rağmen 2012’den sonra 4. Bölgede olması nedeniyle teşvik desteklerinden mahrum kalmıştı.

Yeni hazırlanan cazibe merkezi iller destek programı hakikaten çok kapsamlı bir programdır. Tarımdan sanayiye, hizmet sektörüne kadar birçok alanda ciddi destekler getiren bir teşvik programı olacaktır. Elazığ’ın buna dâhil edilmiş olması hakikaten memnuniyet vericidir. On yâda on beş gün içerisinde bu programın ayrıntıları belli olacak ve yasal altyapısı da hazırlanmış olacaktır. Bu haliyle bile desteğin hazırlanıyor oluşu bölgede ciddi bir heyecana neden olmuştur.

Yatırımcılar Aramaya ve Talepte Bulunmaya Başladı

Elazığ’da göreve başlayalı iki yıl oldu, ilk defa İstanbul’dan başka illerden arayan ve Elazığ’a yatırım yapmak isteyen işadamları var. Elazığ kendisinden doğuda yer alan illere göre çok önemli avantajları olan bir ildir. Bu nedenle cazibe merkezi iller uygulamasında Elazığ’ın diğer illere göre daha fazla yararlanabileceği unsurların olduğuna inanmaktayım. Bu potansiyeli de el birliği ile harekete geçirebileceğimizi, kullanabileceğimizi düşünüyorum.

Elazığ’da yeteri oranda yatırımcı ve yatırım imkânı bulunmaktadır. Dışarıdan çok fazla yatırımcı gelmese bile Elazığ’da bulunan yatırımcıların bu imkânlardan yararlanarak yeni yatırımlar yapacaklarına inanıyorum. Buradan bir kez daha Elazığ’da yatırım yapacak olanlara devletin tüm birimleri ve imkânları ile yatırımcıların emrinde olduğumuzu ifade etmek istiyorum.

Her Türlü Yatırımın Sahibi Biziz, Cesaretli Olunuz

Bu memlekette istihdamı artıracak, üretimi çoğaltacak her türlü yatırımın sahibi bizleriz. Vali olarak, belediye başkanı olarak bizleriz, sizleri temin etmek

istiyorum. Cesaretli olunuz, bu imkânları sonuna kadar kullanınız, kamunun olanaklarını da sonuna kadar bu işin içerisine katınız. Biz sizlerle beraberiz, sizlerin yapacağı her türlü yatırıma gereken desteği vermeye hazırız.

Bu konuyla alakalı işleri takip etmek amacıyla valilik bünyesinde bir Yatırım İzleme ve Koordinasyon Birimi kurduk. Orada belediyemiz, ilgili sektör temsilcileri ile KOSGEB ve Kalkınma Ajansından temsilciler bulunmaktadır. Bu imkândan da sonuna kadar yararlanabilirsiniz. Elazığ’da yatırım yapılabilecek alanlarla alakalı bir çalışma yaptırdık. Teşvik konusunun ayrıntıları belli olur olmaz yatırımcılarımızla daha somut olarak konuşmaya ve onları desteklemeye başlayacağız.

Mevcut Yatırımcıların Korunması Önemli

Elazığ’ın bütünüyle 6. Bölge Teşvik sistemine dâhil olması da konuşulmaktadır. Bu konuda Kalkınma Bakanlığında bir çalışma yürütülmektedir. Güçlü seçeneklerden biri de budur. Hükümetimizin tüm bölge için vereceği bir karardır. 23 ilin tamamının 6. bölge teşvik sistemine alınması bizim de Ankara’da gündeme getirdiğimiz bir öneriydi. Mevcut yatırımcıların da korunması için bu uygulamanın getirilmesi gerekmektedir. Yoksa bu haksız rekabete neden olarak mevcut yatırımcıları zorlayabilir. Önerimiz bu yöndeydi, bu konuda da çalışılıyor, umarım arzu ettiğimiz gibi neticelenir”.

  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.