Yaz mevsiminin vazgeçilmezi tezgahta

Elazığ’da küte olarak bilinen yaz mevsiminin vazgeçilmez sebzesi acur tezgahlardaki yerini aldı.

Yaz mevsiminin vazgeçilmezi tezgahta
Özel Haber

Elazığ’da genelindeki köylerde yetiştirilen, özellikle yaz mevsiminin vazgeçilmez yemişlerinden olan küte (acur) tezgahlardaki yerini aldı.
Köylerde yetiştirdikleri küteyi kendi imkanlarıyla il genelinde satmaya çalışan üreticiler, bireysel olarak günde yaklaşık 50 kilo satıyor.
Temmuz başlarında hasatı yapılan ve Eylül ayına kadar zaman zaman toplanıp satışa çıkarılan küte rağbet görüyor.
Genellikle taze yemiş olarak yenilen ve kış ayları için oe turşusu yapılan küte hem kadınların hem de erkeklerin ilgisini çekiyor.
Uzun yıllardır her sezon başladığında küte satışı yaptığını söyleyen bir üretici, "Yaklaşık 15 yıldır küte satıyorum. Ova Köyü’nde bahçem var. Orada yetiştiriyorum. Olgunlaşınca topluyorum. Buraya getirip satıyorum. Sipariş aldığımda oluyor. Her mevsim olmadığı için çıktığı zaman çok ilgi görüyor. Bazıları hazır yemek için alıyor. Ama bazı kadınlarda çok fazla alıyor, turşusunu yapmak için. Zaten getirdiğimi satmadan gitmiyorum. Bir iki saat içerisinde getirdiğimi sattığım oldu.” dedi.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.