ABD ile ipler kopmak üzere


Batı ile aramız bozuk. FTÖ ve PKK meseleleri yüzünden zaman zaman kılıçların çekildiğine şahit oluyorduk. Şimdi de ABD ile münasebetlerimiz bitme noktasına.
Rusya ile iyi ilişki kurulmasından dolayı hiddetlenen müttefik Amerika ve başında bulunan Trump, mahalle kabadayısı kesilmiş. Atıyor, tutuyor ve nihayet yaptırım kararı almış görünüyor. Papaz Brunson bahanesiyle aramızdaki asırlık bağları bir bir koparıyor. Rahip serbest bırakılana kadar Türkiye’ye yaptırım uygulayacağından bahsediyor.
İlk hamlesi Türkiye'nin uluslararası kuruluşlardan kredi almasını kısıtlamak oldu. Çavuşoğlu; “Kimse Türkiye’ye dayatmada bulunamaz.” “Hiç kimse bize talimat veremez” deyince ortalık karıştı. Arayı bulmak için bu sefer telefon diplomasisi başladı.
Elçilik krizinde de aynı şeyleri yaşamış ama olayı tatlıya bağlamıştık. Şimdi ise hesaplar zoru çağrıştırıyor. ABD taviz koparmadan krizi bitirmeyecek gibi görünüyor. Yandaşlarına işaretini gönderip Ortadoğu’da yeni ittifakların yolunu açmışa benziyor.  
Arap dünyasında İran’a karşı Amerikan destekli ve NATO benzeri bir örgüt kurdu. Türkiye karşıtları da orada yerini aldı. Her vesile ile cıyaklayan BAE ile dişlerini göstermeye çalışan Mısır’ın, bahsi geçen ittifakın içinde olması düşündürücü değil mi? Bir benzeri batı Akdeniz’de gerçekleşti. Gaz arama bahanesiyle ismi resmen konmamış İsrail, Amerika, Mısır, Kıbrıslı Rumların sinsi anlaşması aynı çabaların devamı niteliğinde. Büyükelçilerini Lefkoşa’da boşuna toplamadılar. İsrail Büyükelçisi Ravel; “Türk tehditleri nedeniyle İsrail’in askeri müdahalede bulunmak zorunda kalmamasını temenni ederim” demesi, neyin alameti?
Mısır’a ne söylemeli? Büyükelçileri Türkiye’ye karşı askeri güç kullanmaktan çekinmeyeceklerini, ABD büyükelçisi Dohertey de Türkiye’nin Rumlara gösterdiği tavrın kabul edilemez olduğunu iddia etmesi, aynı ağzın kullanıldığı anlamına gelmez mi?
Zaten Yunanistan, düşman başına… Kriz çıkarmak için sabırsızlanıyor. Kardak adasında belasını arıyor. Avrupa Birliği ile aramıza örümcek ağı örüp her vesile ile ilişkilerimizi baltalıyor. Bir eli ABD’de bir eli AB’da olduğu için kudurdukça kuduruyor. Arada aç kurtlar gibi uluyor, arada kuyruğunu altına alıp uyuz tilki gibi uyuyor.  
Son günlerde çıkan orman yangınını bile aleyhimize kullanmaya kalktılar. Sabotaj diyen kurumlarına karşı bazı Yunan gazeteleri gizli oyunu gördüler. Amerika’nın marifeti olduğunu bizden önce sezdiler. Yoksa yapılan ahlaksızlığı Tük ajanlarının üzerine atıp halkı inandıracaklardı. Türk düşmanlığıyla baskılarını yoğunlaştıracak, Türkiye’ye karşı ellerini güçlendireceklerdi. Çünkü öfke büyüktü. Afette 91 kişi ölmüş 25 kişi kaybolmuştu. Gerekçe de hazırdı: Yangın, 8 FTÖ’cü Türk askerlerin tutuklandığı Mati bölgesinde çıkmıştı.
Suriye başka âlem. Yarın nelerin olacağını tahmin etmek bile zor. PKK, bir yandan Esat’la yan yana gelip bağımsızlığın yolunu arıyor. Diğer yandan ABD kuvvetleriyle fink atıyor. Kısaca etrafımız Amerika ile çevrili. Conilerin yavşaklığına soyunan zavallılarla dolu. Aldıkları işaretle taarruza geçtiler bile. Hakan Atilla’nın tutuklanmasını meşru, papazın tutuklanmasını gayr-ı meşru saydılar. Bu oldu bitti karşısında sessiz kalmak büyük risk taşıdığı için Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Yaptırımlarla Türkiye’ye geri adım attıramazsınız” diyerek yumuşak bir üslupla karşı tarafı iknaya çalıştı. Çalıştı ama nafile. 
Herkes iyi biliyor ki Ortadoğu’nun iki güçlü Müslüman devleti kaldı: İran ve Türkiye… Acemler, yaptırımlar yüzünden nefes alamaz durumda. Tek seçenekleri ellerindeki nükleer gücü kullanabilir duruma getirmek. Karşı taraf da ona bu imkânı vermemek…
İran’ın etrafındaki ateş çemberi daralırken Türkiye de yedekte. ABD’nin tetikçiliğini yapmadığı için papaz meselesiyle ülkemiz, hedef tahtasına oturmuş vaziyette. 

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
17Ekm

Harputlu Zöhre Kız 24

13Ekm

Şehir Kültürü

04Ekm

İyi Partide Hareketlilik

29Eyl

Harputlu Zöhre Kız 23

22Eyl

Zil Çaldı Çocuklar

  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.