Elazığlı Şairlerle Kadir Gecesi


Kur’an-ı Kerim’in 97. suresi Kadir suresidir.
Cenab-ı Hak, Kadir suresinde der ki:
“Muhakkak ki biz Kur’an’ı Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen nereden bileceksin? Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlı bir aydır. O gece melekler ve ruh (Cebrail) Rablerinin izniyle her iş için inerler. O gece tan yeri ağarıncaya kadar esenliktir.”
Kadir Gecesi’nin hangi gece olduğu belirtilmemiştir. Ancak, ramazan ayı içerisinde ve muhtemelen de 27. gece olduğuna dair ittifak vardır. Leyle-i Kadir de denilen Kadir Gecesi, kulların tövbesi ve affı için bir fırsattır.
İshak Sunguroğlu, Harput Yollarında eserinin 4. cildinde, “Harputlular, Kadir Gecelerini cidden hoş karşılar ve ilâhî bir gece yaratamaya ve yaşatmaya çalışırlardı” der. Devam eder sonra:
“Bu yönden Kadir Gecelerinde iftar sofraları daha şenlenir, dost ve akrabanın en hürmete lâyık olanları bu gecede iftara davet edilirlerdi.”
Harputlunun, Kadir Gecelerini ihyası hususunda ise şunları söyler Sunguroğlu:
“Kadir Geceleri, camiler daha dolu ve gece sabahlara kadar açık tutulurdu. / Camilerde ve birçok evlerde gözlere uyku girmeden sabahlara kadar iki rik’at Kadir namazı kılınır, Kur’an okunur, ibadet edilirdi. Kadir Gecelerinde teravih namazlarından sonra aşr-ı şerifler okunur, dualar edilir, Tanrıdan mağfiret istenirdi.”
İlimiz şairleri arasında hususen Kadir Gecesi üzerine şiir yazanlar olmuştur. Bunlardan biri Hadi Önal’dır.
Ömür Bahçesi kitabının 30-31. sayfalarında yer alan Kadir Gecesi başlıklı şiirinin bir yerinde; “O gece bin geceden daha da hayırlıdır / O gece müminlerin en büyük bayramıdır” diyen Önal, şiirinin sonunu ise şöyle bağlar:
El aç yalvar Allah’a kabul olur her niyet
Sana kalacak odur, odur en büyük servet
Tövbe, tilâvet, zikir günâhları eritir
En büyük kurtuluştur, bize Leylet’ül Kadir.
Şeref Tan merhum (1937-1995), 1984 ve 1985 ramazanlarında adeta günlük tutarcasına gazetedeki köşesinde dinî muhtevalı dörtlükler yayınladı. Bu dörtlükler, vefatından sonra ikinci baskısı yapılan Hadi Harput’a Gidek kitabında da yer bulmuştur.
O yıllarda da ramazan yaz mevsimine gelmişti.
Tan’ın, 26 Haziran 1984 ve 15 Haziran 1985 tarihli şiirleri Kadir Gecesi’ne dairdir. XVII numaralı 1985 yılı Kadir Gecesi günlüğü şöyledir şairimizin:
Ya Rab, affet bizleri bu gece hürmetine,
Rahmetini ulaştır Habibin ümmetine
Bizler ki acizleriz, yönümüzü doğru kıl;
Sığınmışlardan eyle yüce merhametine
“İbadet engel tanımaz” düsturuna bağlı genç bir engelli şairimiz vardır; Emirhan Işık. Emirhan Işık’ın, Özlem Çiçekleri kitabında okuduğumuz Kadir Gecesi şiirinin son mısraları aynen şöyledir:
Kuran-ı azimüşşana ve Yaradan’a
Şükürler olsun. Allah bizleri
Bu gece hürmetine cennetine koysun
Ve kendisi için ağlayan âşıkların
Sesini duysun. Ve dualarımızı
Dergâhında kabul buyursun…
Şayet Kadir Gecesi, ramazanın 27. gecesi ise bu da orucun son günleri demektir. Düşler Barınağı şairi Orhan Gökçe, bu kitabındaki Ramazan şiirinin sonunu bakın ki nasıl bağlar;
Kadir gecesinde ruhlar coşkulu
İnsan duygusunun yüceldiği an
**
Manevî bayrama ulaşmak murat 
Bizden razılıklı gitsin ramazan
Bedrettin Keleştimur, bir şiirinde; “Bu ay, kadri kıymet, hicap ayıdır” der. Ahmet Demir ise Leyle-i Kadir şiirinin bir dörtlüğünde şöyle yalvarır Yaradan’ına;
Sana sığındım bağışlayan yüce Yaradan
Aciz kulunuz benim yalvarırım buradan
Yarabbi sen kurtar bizi her türlü beladan
Dualarım kabul, gecemiz mübarek olsun.
Hz. Ayşe Validemiz, bir gün yüce peygamberimize; “Ya Resulallah, Kadir Gecesi’ne erişirsem nasıl dua edeyim?” diye sordu. 
Resulü Ekrem Efendimiz cevap verdiler:
“Ya Rab, sen bağışlayıcısın ve bağışlamayı seversin. Beni de bağışla, diye dua et.”
Sözün hitamını bu mübarek geceye dair kendi şiirimizden iki kıtayla getirelim. Şiirin matla ve makta bölümleriyle:
Senenin sultanı şu ramazanın
Bilelim kadrini ya-hu bu gece.
Zamanlar içinde kutlu zamanın
Bilelim kadrini ya-hu bu gece.
**
Nefis saneminden gelmedik beri
Hak âşıklarından olmadık biri 
Koca ömür bitti, bilmedik; bari
Bilelim kadrini ya-hu bu gece.
**
Bu kutlu gecenin kadrini bilip de bağışlanmayı hak edenlerden olsak keşke. Bir de Orhan Gökçe Ağabeyin dediği misal, mübarek ramazan bizden razılıklı gitmiş olsa inşallah.

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
13Ara
07Ara

SATOĞLU’NUN BEŞİNCİ SEDASI

23Kas

Oktay Akbal’ın Günlüğünden

16Kas

Oktay Akbal’a Dair

09Kas

Şiire Giydirilen Ayakkabı

  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.