Mustafa Ceylan’ın Ardından


Şair, yazar, araştırmacı; Gülce Edebiyat Akımı kurucularından Mustafa Ceylan, 4 Temmuz günü kalp krizinden vefat etti.
Ceylan’ın şiir, roman, deneme, hikâye, tahlil, biyografi dallarında kırkın üzerinde basılı eseri vardı. En son Sihirbaz Sultanlar ve Şahbaz Sultanlar adlı iki kitabın basımı ile uğraşıyordu.
Mustafa Ceylan’ı biraz daha tanımak istersek, o, 1952 Ankara-Elmadağ doğumluydu.  İlk ve ortaokulu doğduğu yerde, liseyi ve yüksekokulu Ankara’da bitirdi. Makine Mühendisiydi; emekliydi, Antalya’da yaşıyordu. Birçok gazete ve dergide yazı ve şiirleri çıktı. Birçok gazete ve dergide yazı işleri müdürlüğü, yöneticilik yaptı. Yazı hayatı boyunca birçok ödüle layık görüldü. Birçok şiiri, şarkı, türkü formunda bestelendi. Kimi zaman yazı ve şiirlerinde mahlaslar kullandı.
Mustafa Ceylan’la ilk karşılaşmamız, ilk tanışmamız nerede, ne zaman oldu, hatırlamıyorum. Kimi yıllar muhtelif illerde yapılan şiir etkinliklerinde birlikteliğimiz olduğunu çok iyi biliyorum.
Onun, “Öldürülen 101 Şair” isimli eseri, kitaplığımın baş kitapları arasındadır. Özenle ve özel bir ithafla imzaladığı bu kitabı hakkında 24 Ocak 2014 tarihli Günışığı’nda “Şair Öldürmek Kolay”başlığıyla uzunca bir tanıtım yazısı kaleme almıştım.
Ceylan’ın basılı şiir kitapları:
*Ezan Susmaz (1977) 
*Kırat Geliyor (1977)
*Yandı Bu Gönlüm (1987) 
*Bir Şarkısın Antalya (1994) 
*Paşa Gönlüm (2005)
*Ceylan Yüreğim (2008)
*Kaşgarlı Mahmut’un Kardeşiyim Ben (2013)
Ayrıca kimi şairler üzerine biyografi ve tahlil çalışmaları, araştırma-incelemeler. Başta Gülce Edebiyat Akımı olmak üzere güldeste çalışmaları.
Aşağıdaki cümleler, onun, Antalya’da Şafaknur Yalçın’a verdiği mülakatta geçer. Yalçın, bu mülakatını Bizim Ece dergisinin169. sayısında yayınlamıştı. Dikkat buyurun:
“Herkes şair ve yazar olamaz. Adam şiir yazmış, derisini yüzmüşler. Adam şiir yazmış, zindanlarda çürütmüşler. Adam şiir yazmış, adamlıktan çıkmış. Harfin, kelimenin ve yüreğin sesidir şiir. Şair, o sesi söylemeye çalışan. Gençlerimizin çok okumalarını, şiir tarihimizin mazisindeki şairlerimizi muhakkak okumalarını ve geleceğe yürüyebilmeleri için dünya şiirini de bilmeleri gerektiğini söylüyorum.”
Ceylan’ın, Öldürülen 101 Şairde Kadı Burhaneddin’e dair bölümün başında şiire dair dedikleri de kayda değerdir. Az-buçuk makaslayarak alalım:
“Şiir, sen çok ciddiye alınacak bir şeysin. Öyle çalakalem yazılıverecek, laf olsun diye söyleniverecek bir edebiyat ürünü değilsin…. Yazık, seni ciddiye almayıp; yolda-otobüste yazıverdim diyenlere…. Sen, demlenecek ve üzerinde çok ciddi çalışmalar yapılacak, nakışlanacak bir sanatsın…. Canevimin en güzel odalarını sana hazır ettim. Dol içime, bahar misali gir yüreğime ve beni sevdan ile sonsuzluğun göklerine mısra mısra nakışla. Ya sev beni şiir, ya da zulmetmeden öldür beni. Ölüm senin ellerinle, ölüm senin sevdanla güzeldir şiir…”
Şiirin eliyle-elleriyle değil; ama inanıyoruz ki yüreğinde şiir sevdasıyla ölüme giden Mustafa Ceylan’ın pek sevdiğimiz o “Güvercin” şiirinden birkaç dörtlükle yazımızı hitama erdirelim:
İçinde sen yoksan geçmesin yıllar
Şayet kokun yoksa esmesin rüzgâr,
Bırak, beni benden alsın bu efkâr,
Kanatlan, havalan, uç be güvercin!
 
Gagala beynimi, kanat tak bana
Benim ol, bende kal, gitme yabana!
Cümle şiirleri yazmışım sana
            Sensiz hayat bomboş, hiç be güvercin!
 
Bıktım şehirlerin gürültüsünden,
Usandım taş gibi görüntüsünden.
Çok fazla bir şey mi istedim senden?
Bir kere ufkumdan geç be güvercin.
 
Benden selâm götür bütün kuşlara,
Bak, nasıl alıştı gözüm yaşlara.
Ne olur bir sefer Ceylan’ı ara!
Dalındır, omzumu seç be güvercin.
Belli ki şairin, omzuma kon, diye hitap ettiği kuştan evvel, ölüm meleği erken davrandı ve onu omuzlayarak –hayır, kanatlayarak– aparıp götürdü.   Rahmet dileklerimizle…

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
18Ekm

Bir Dergiye Siyah Bayrak

12Ekm
05Ekm
28Eyl
21Eyl

Bir Şüşnaz Akşamına Dair

  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.