Gönüllerin Vekili Olmak


O milletvekili olamadı…
O daha önceki seçimlerde, aday adayı oldu, partili partisiz herkesin gönlüne taht kurup, temayül yoklamalarında en fazla oyu aldı ama listelere giremedi.
Her defasında Elazığ onu istedi… Her defasında Ankara’da her ne hikmetse, listede ismi vekil adayı olarak yazılmadı.
24 Haziran erken seçim kararı alınmadan, yani ortalıkta seçim havası esmeden önce bir sohbetimizde;-seçim olursa aday olacak mısınız? Diye sormuştum…
”Yok” demişti…
Bu defa aday olmadı. Aday adayı olarak ismi çıkmadı. Partiler listelerini YSK’a verdiği ana kadar, kesin sürpriz aday olacak, Ankara onu aday adayı olmadan listeye koyacak düşüncesi dilden dile dolaştı. Sosyal medyada yazıldı. Partilerin böyle bir yetkisi vardı olabilirdi.
Seçmende istiyordu. Elazığ’da istiyordu.
İstiyordu da olmadı.
Elazığ’ın hangi isteği olmuştu ki bu isteği de olsun. Değil mi?
Olmadı.
Ama o yine milletin gönlünde.
Ama o yine Elazığ’ın sevgi çemberinde. Geçmişte olduğu gibi, yeri hiç sarsılmadan, her Elazığlının güzel gören yüreğinde…
Çünkü o bir milletvekilinin yapabileceği hizmetten daha fazlasını Elazığ’a yapmış bir isim. Ünkü o,on binlerce Elazığlıyı iş sahibi yapmış bir isim…
O sağcı-solcu, şu bucu değil her kesimi kucaklamış, dertleşmiş,dertlerine olabildiğince derman olmuş bir isim.
O Elazığspor’un sıkıntılarında Elazığspor’un yanında olan… O kültürel-sosyal etkinliklerin içinde olan, madden manen destekleyen, şehre yar olan bir isim.
O öğrencilerin velisi, ihtiyaç sahibi öğrencilerin destekçisi…
O kadınların ideali, gül yüzü, ezilen-şiddet gören hırpalanan kadınların açık kapısı, hanı; onların yol arkadaşı.
O Elazığ’ın ve Türkiye ekonomisinin önemli bir ismi; çalışkan, üretken, inançlı ve yarınlar için umutlu. Elazığ’ın ve iş dünyasının neferi… O Elazığ’ın hizmet ataşesi.
O…
O kim mi?
O şimdiye kadar ailece yaptıkları hizmetle yetinmeyip, gözünü kırpmadan bütün zorlukları ve riskleri göğüsleyip, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne hizmet veren, Türkiye’nin en çevreci, bölgede cumhuriyet tarihinin en büyük özel yatırımı olan çimento fabrikasını kuran, yüzde yüz Elazığlı, yüzde yüz gerçek Elazığ sevdalısı; Yasemin Açık.
Evet, o Yasemin Açık.
Bir kadın... Bir insan… Tarifine uygun adam gibi adam.
Kimi Elazığlının bacısı, kiminin ablası… Genç yaşlı, şu bu parti demeden her ismin, gönlünde seçtiği, oy verip gönül seçiminde kazandırdığı ve hiç vazgeçmediği bir vekil.
Gönüllerin vekili…
Aday olamadı, aday olmadı, resmen vekil olmadı.
Olmadı ama onun vekilliğe ihtiyacı var mıydı?
Aslında yoktu. Ama dahası için, hizmette laf üretmek yerine daha güzel hizmetleri Elazığ’a kazandırmak için böyle bir talebi vardı. El kaldırıyordu, ben Elazığ için varım diyordu.
Olmadı… Resmiyette vekil olamadı.
Kim kaybetti?
Kaybedeni tartışmıyorum, kimse kim. Veya diyelim kaybeden yok. Ama kazanan eminim ki yine Yasemin Açık oldu.
Çünkü Yasemin Açık, aynı Elazığ sevdası, aynı yürekle, Elazığlıların, bölge insanının gönlündeki tahtta hala sapasağlam oturuyor. Kimseyi incitmeden, partisine kem gözle bakmadan, diğer partileri ve onların sempatizanlarını ötekileştirmeden, aynı inançla, aynı hizmet aşkıyla yoluna devam ediyor.
Soy ismi gibi açık olsun yolu. Hizmet adına, iş dünyasına kazandıracağı yenilikler, üretimler adına yapacağı daha çok iş var… Varı bol, attığı her adım rahat olsun.
NOT: Bu yazı; seçim arifesinde, siyasi görüntüden uzak, vekil tanıtımından öte, gönül rahatlığıyla, Elazığ’ı ve Elazığlıyı düşünerek yazılmıştır.

MEHMET AĞAR


Mehmet Ağar.
Bu ismi ilk kaleme aldığım yılları hatırlıyorum. Cenk meydanında kalemini kılıç eylemiş bir cengaver gibi, Ağar’a karşı kim varsa o tarafa yazıyor da yazıyordum.
Taraflı olduğumu hiç sakınmıyordum. Ben Ağar’cı bir kalemim diyordum. MHP’den sevdiğim birçok isimle tartışmıştım bu yolda. AK Parti’nin ilk yıllarında, (Elazığ’a çok hizmetleri olan) Sayın Çetinkaya ile birlikte birçok dost ismi karşıma almıştım.
İlkyazım, son yazım hep Ağar olmuştu.
Seçimden seçime, öncesi ve sonrasında Mehmet Ağar’ı yazıyordum.
Yazıyorum, destekliyorum. Yazmaya, desteklemeye ve açık açık taraf olamaya devam ediyordum.
Mehmet Ağar ismi öyle bir isim ki o yıllarda, ismi duyulur duyulmaz pozitif bir enerji yayılıyor etrafa, heyecan veriyor. Elazığ’ın ismiyle Mehmet Ağar’ın ismi bütünleşiyordu. Bu heyecan Mehmet Ağar’ı, bağımsız olarak girdiği seçimde rekor oyla vekil olarak Ankara’ya gönderiyordu. (Bu seçim ve Mehmet Ağar’ın tek başına aldığı oy siyaset tarihine altın harflerle yazılıyordu)
Sonrası yine Ağar… Ve Ağar ile birlikte Süleyman Selmanoğlu katılıyor bizim destek çemberimize. Ona da aynı sevgi aynı destek. Yürüyoruz birlikte. O dönemde birçok Elazığlının duyduğu heyecan ve yoğun sevgiyle yürüyoruz.
Ne ihale dosyalarım var ne maddi beklentilerim. Bir sevgi, bir heyecan ve içtenlik işet, o kadar. “Sevdim mi tam severim” diyor ya şarkı aynen öyle.
Mehmet Ağar sevgisi sonrasında da devam ediyor. O Elazığ’a gelmese de… Görünmese de. Biz onu yüreğine inanıyorduk sürekli. İsminin gölgesi bile yetiyordu sanki.
Cezaevinde ziyarete gidiyoruz. Bayramlarda sevgimizi yolluyoruz. Taziyesinde yanında oluyoruz.
Ağar heyecanı ve sevgisi bir başka bizde. Değişmiyor.
Yine seviyoruz. Yine seviyorum. Ailesine de aynı sevgi ve saygıyı tereddütsüz hissediyoruz.
Şimdi siyasetin tam olmasa da kısmen dışında Mehmet Ağar. Oğul Tolga için Elazığ’da,onun yanında.
Benim sevgim hala aynı Mehmet Ağar için… Oğul Tolga mı? Dedim ya Ağar ailesi de aynı sevgi atmosferinde… Ama o kadar.
Tolga Ağar, temiz ve genç bir yüz. Umarım seçilir.

REİS’İN VEFASI


Cumhurbaşkanı Tayyip ERDOĞAN’ın en sevdiğim özelliği ne biliyor musunuz?
Vefası.
Evet, her siyasetçiye nasip olmayan vefası onun en sevdiğim özelliği. Sayın Erdoğan, siyaset yolculuğundan önce, siyaset yolculuğunun ilk adımında ve devam eden günlerde yanında olan, yalnızca madden değil, manen de yanında olan, darlığını paylaşan, yol arkadaşı olan her isme değer vermiş ve bugüne kadar unutmamış müstesna bir siyasetçi olarak tarihe geçmiştir.

STAD


Biz de haber yaptık, Başbakan’ın Elazığ mitinginin ardından. Başbakan dedi ya stadın temelini atacağız diye…
Dedik stat müjdesi.
Vatandaş tepki gösterdi.
Stat konusunda defalarca yazı yazmış bir kalem olarak, Başbakanın bu ifadesinin müjde olmadığını biliyorduk herhalde.
Diyarbakır’ın stadı tamamlanmış, Malatya’nın stadı tamamlanmış ama Elazığ daha ihale aşamasında.
Buna müjde denir mi? Denmez.
Bu ifadeye ne denir? İroni denir aslında.
Anlayan anladı. Anlamayana sözümüz yok.
Cumhurbaşkanımızın daha başbakanken iki defa ve sonrasında gelen her başbakanın birer defa stat sözü ve müjdesini elbette hatırlıyoruz. Son sözü de Başbakan YILDIRIM verdi.
Yıllarca Elazığ’a lüks ve fazla olarak görülen, aslında israf olarak değerlendirilen stat, her ne hikmetse(ki hikmeti belli) diğer illerimize kısa sürede yapıldı.
Elazığ şimdi stadını bekliyor, yine yeni bir seçim öncesinde. İhalesi mi olacak, yoksa temeli mi atılacak, kafa karışıklığıyla…
AK Parti bu stadyum konusunda sınıfta kaldı.
Bütünlemeden sınıfı geçmek istiyorlarsa,Elazığlılara net bir söz vermeleri gerekiyor.
Diyecekler ki; Elazığ’ın stadı bütün ihaleleri üç ay içinde tamamlanacak( zor tabi),bürokratik sıkıntılara takılmadan 23 bin seyirci kapasitesiyle 2019 veya en geç 2020 tarihinin ilk aylarında hizmete girecektir.
Bunu demeyecekseniz, şu gerçek tecrübeyle yinelenecek belli ki.
Ne mi olacak?
Stadın bir tarafı önce ihale edilecek, hemen yapılır mı yapılamaz mı bilmem. Sonra diğer bölümleri yıkılacak. Tabi o bölümlerin yıkım ihalesi yapılacak. Sonra yapım için diğer ihale… Sonra yıkım, sonra yapım ihaleleri… Sürecek… Sürecek… Bitiş tarihi mi? Ben diyeyim 2023 siz 2025 tarihinde gezinin işte.
Hem şöyle düşünün bir anda niye bitsin ki stat, daha Belediye Başkanlığı seçimi var ya.

BİR OLMAK


CHP Tunceli Milletvekili ve Elazığ Milletvekili adayı Gürsel Erol’un seçim çalışmaları, gayreti, vatandaşla kucaklaşırken söylediği sözleri için birkaç kelam yazayım dedim.
Samimi tavırları, içten yaklaşımlarıyla her kesimin dikkatini çeken Gürsel Erol, karalamadan, yaralamadan, kavgasız bir siyaset dili kullanıyor ya.
Birlik ve beraberlikten bahsedip bunu olabildiğince göstermeye çalışıyor ya.
Ne güzel.
Teröre karşı tavrıyla tanıdığımız, devletçi yapısıyla bildiğimiz Gürsel Erol için birkaç kelamlık değerlendirme yapayım diye düşündüm de, sözler şiirimsi bir havaya büründü. Bende olduğu gibi nakledeyim dedim.
Aslında bu duygular her siyasetçinin yörüngesidir ve bu duyguları hak eden her siyasetçiye ithafım olabilir ama nasip Gürsel Erol’a olsun:

Ne güzeldir, biriz demek,
Kavgasız gürültüsüz, sevmek memleketi.
Alevi, Sünni olmak ne güzel.
Ne güzeldir,
Türk olmak
Kürt olmak
Ama bir olmak ay yıldızlı bayrakla…
Ve insan olmak önce
İnsanca sevmek hakikati.
Hakikat ki; bu vatan;
Ana yurttan, Asya’dan
Anadolu’ya damlayan…
Oğuzkağan’dan
Candan
Pir Sultan Abdal’dan
Türkçe’den
Özden…
Mevlana’dan,
Şems’ten…
Dede Korkut’tan
Hakikat ki bir olmak
Diri olmak,
Aynı çamurdan yoğrulup,
Aynı damardan doğrulmak.
Kopuzun telinde
Türkmen elinde
Tebrizi gülünde
Türkü olmak,
Hoyrat olmak
Yar olmak yarınlara…
Zülfikar’dan dem tutup,
Ali olmak her isimde…
Adil olmak.
Her cisim de Alparslan olmak.
Hakikat ki;
Fatih’in kargısı ile çağ açmak
Dört bin yıllık maziyle…
Ergenekon’dan çıkar gibi dağ eritip,
Dağ açmak…
Yol açmak tarihin derinliklerine.
İnsanca sevmek,
Hak diyerek bir olmak.
Hakikat ki
Tek olan Allah’tan
Peygamberden ve
Kur’anla cem olup
Yol olmak.
Hakikat ki;
Cumhuriyetin özünde
Atatürk’ün izinde
Yarınlarda var olmak.
Vurup tüketmeden benliğimizi
Bir olmak ne güzel
Diri olmak ne güzel
Ne güzel biriz demek.

DAMLALAR


“Düzenim bozulur, hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme. Nereden bilebilirsin hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını.” Şems
***
“Gözlerinin gördüğünü yüreğinin gördüğüne değişiyorsan eyvallah! Yüreğinin gördüğünü gözlerinin gördüğüne değişiyorsan eyvah, eyvah! “Mevlana

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
23Kas

Eyvallah

30Ekm

Zamanda Yolculuk

29Eyl

Gürsel Erol İçin

11Eyl

Fırıncılara Haksızlık Etmeyin

04Eyl

Sıcak Ekonomi 

  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.