Yeni Eğitim Öğretim yılı hayırlı olsun

İl Milli Eğitim Müdürü Reşat Çetin’in 2012-2013 Eğitim Öğretim yılının açılışı nedeniyle mesaj yayınladı.

Yeni Eğitim Öğretim yılı hayırlı olsun
Eğitim
 
İl Milli Eğitim Müdürü Reşat Çetin’in 2012-2013 Eğitim Öğretim yılının açılışı nedeniyle mesaj yayınladı.
Reşat Çetin, “Bugün ülkemizin dört bir yanında olduğu gibi ilimizde de büyük bir sevinç coşku ve mutluluk içinde 2012–2013 Eğitim-Öğretim yılına başlamasının heyecanını yaşıyoruz.” Dedi.
Çetin mesajında şunları kaydetti.
Dünyaya şöyle bir göz attığımızda her şeyde çok hızlı bir değişimin yaşanmakta olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Bilgide, teknolojide, ekonomide, kültürde ve sanatta… Bu değişime paralel olarak bilgi, teknoloji ve ekonomide üstünlük sağlama yolunda kesintisiz bir yarış içinde oldukları tartışma götürmez bir gerçektir. Bu amansız yarışta; daha çok yeni bilgiler üreten, bilgiyi kullanıp üretime yansıtan, bu bilgi ile insanların yaşam standartlarını yükselten ve kolaylaştırdığına inandırarak dünyaya satabilen ülkelerin başarılı olacağı bir gerçektir. Her yarışın kuralları duayenleri tarafından belirlenir. Dünya devletlerinin üstünlük yarışında ise kuralları üreten ülkeler koymakta ve tüketen ülkelere ise bu kurallara uymaktan başka çıkar yol bırakılmamaktadır. Türkiye’mizin tüketen ve başkalarının kurallarına tabii olan bir ülke olmak yerine; üreten, ürettiğini satabilen, kural koyan ve büyük devletler arasında hak ettiği yeri alması Türkiye insanının elinde olduğu şüphe edilmez bir gerçektir. Bir ülkenin kendisini dünya devletleri arasında konuşlandırması yerini belirlemesi yetiştirdiği insan modeline yani eğitim sistemine bağlıdır.
Günümüz dünyasında toplumların, ülkelerin çağdaşlık düzeyi eğitimde yakaladığı başarı, sahip olduğu bilim ve teknolojinin kalitesi ile ölçülmektedir. Ülkeler arasındaki zenginlik ve kalkınmışlık yarışı da en çok eğitimle kazanılabilir. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk´ün bizlere hedef olarak gösterdiği çağdaş uygarlık seviyesini yakalamak ve onun da üzerine çıkmak için eğitimde başarılı olmanın zorunlu olduğu artık tartışmasız bir gerçektir.   Belirlenen hedeflere ulaşabilmek nitelikli, eğitimli ve üretken insan gücüne sahip olabilmenin eğitim öğretim sürecinden geçmektedir. Bunun için öğrenme ortamlarının gerçekleştirildiği mekânlar olan okullarımızdaki tüm kaynakların etkili ve verimli kullanılması, öğrenmeye uygun ortamların oluşturulması, çağın gerektirdiği eğitim araç ve gereçlerle donatılması, azami derecede önem arz etmektedir. Sevgili Öğrenciler; Bugün dünyamızda son yıllarda yaşanan değişimin eğitime bakış açısını da değiştirdiğini, eğitimde motamot ezber ve itaatin yerini düşünmeye, inceleme, irdeleme, araştırma, sorma ve sorgulamaya dayanan bir sisteme bıraktığını belirtmektedirler. Bunun içindir ki, en gelişmiş ülkeler bile, 21. yüzyılın küresel düşünebilen, soran, sorgulayan, bilgi üreten, bilgiye hızla ulaşabilen ve bilgiyi üretime yansıtabilen yüksek nitelikli insan gücünü yetiştirmek amacıyla eğitim sistemlerini geliştirmek için büyük bir arayış ve çalışma içerisine girmiştir. Sizler; çağımızın gerektirdiği bilgi, birikim ve donanıma sahip, teknolojiyi kullanabilme bilgi ve becerilerini edinmiş, gelecekte dünyadaki akranlarınıza liderlik edebilecek niteliklere haiz olabilme düşünce ve gayreti içerisinde olduğunuza olan inancım tamdır. Sevgili öğrenciler; Varlığınız en büyük gücümüzdür. İnsanları sevmeyi, barışı, kardeşliği önemsemeyi, geleneklerimizin temeli olan hoşgörüyü önemsemeyi, birlik ve beraberliğimize halel getirecek her türlü eylem ve söylemlere tenezzül ve tevessül etmeden başta Atatürk’ün bizler için gösterdiği “Muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma” vizyonunu gerçekleştirmek ve bizi biz yapan değerlerimize bağlı kalarak “milli ve manevi kültürle bezenip başarıda sınır tanımayan model bireyler olma” her gün “bir adım önde bir adım önce” olabilme say ve gayret içerisinde olacağınıza olan inancımın pekiştiğini bilmenizi isterim.
Değerli öğretmenlerimiz ve eğitim yöneticilerimiz; Amacımız; geleceğimizin tek güvencesi olan çocuklarımızı, Türk Milli Eğitiminin genel amaçları doğrultusunda milli ve manevi değerlerle bezenmiş, başarıda sınır tanımayan çağın gerektirdiği donatılar ile donatarak hayata ve üst öğrenime en iyi şekilde hazırlayıp bugün olduğu gibi gelecekte de dünyadaki akranları ile rekabette söz sahibi olabilme ve dünya insanlarına model olarak yetiştirebilmektir. Bunu sağlamak için sizlerle birlikte dünya literatüründe ki pedagojik yenilik ve gelişmeleri dikkate alarak var gücümüzle çalışacağız.
Çocuklarımızı tüm yönleri ile tanıyarak, kendilerine ve ailelerine de tanıtarak onları ilgi, istidat, kabiliyet ve yetenekleri doğrultusunda var olan potansiyellerini sonuna kadar kullandırarak yaptıkları işten haz duymalarını sağlayacağınıza olan güvencim tamdır. Öğrencilerimize okumanın su ve hava gibi hayati öneme sahip olduğu ve bunu kazanılmış davranış haline getireceğinize inanıyor; 2012–2013 eğitim-öğretim yılını hep birlikte başarıyla tamamlayacağımız noktasında sizlere olan inancımız ve güvenimiz tamdır. Değerli veliler; Çocuklarınız için okullarımız ile sürekli iletişim ve işbirliği içinde olmanız çok önemlidir. Öğrenci-öğretmen-okul yönetimi ve veli arasında kurulacak sağlıklı bir iletişim öğrencilerinizin başarılarını arttıracaktır. Bu sebeple sizlere ve çocuklarınıza sağlık ve mutluluk dolu bir eğitim-öğretim yılı diliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve ailelerine en içten sevgi ve başarı dileklerimi sunuyor, 2012-2013 eğitim-öğretim yılının tüm toplumumuz için hayırlı ve başarılı geçmesini temenni ediyorum.”
 
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.