Yılda 1 Milyar TL Fabrika yatırımı

Fırat Meclisi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkan adayı Asilhan Arslan, Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan Doğu ve Güneydoğu Anadolu Yatırım Destek Hamlesi projesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yılda 1 Milyar TL Fabrika yatırımı
Ekonomi

Fırat Meclisi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkan adayı Asilhan Arslan, Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan Doğu ve Güneydoğu Anadolu Yatırım Destek Hamlesi projesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Arslan yaptığı açıklamada, 23 ili kapsayan projenin kapsamlı bir sistem olduğunu belirterek, projede yer alan illerin 10 yılı kapsayan süreçte cazibe merkezi haline getirilmesinin hedeflendiğini ifade etti.

Elazığ’ın da bu projede yer almasının büyük bir kazanım olduğunu belirten Asilhan Arslan,  Elazığ’ın projeye dâhil edilmesinde emeği geçen Milletvekillerine teşekkür etti.

Cazibe merkezlerinden birinin Elazığ olmasının, yatırım yönünden azalan ilgiyi yeniden canlandıracağını belirten Arslan, “Elazığ’ın cazibe merkezi haline gelmesi yeni fabrikalar, yeni inşaatlar, sağlık ve ulaştırma alanlarında yeni yatırımlar gibi birçok alanda gün yüzüne çıkmamış bu desteklerin şehrimizde yeni bir dönemin başlangıcı olacak, Bütün altyapısı devlet tarafından hazırlanan cazibe merkezlerinden birinin de ilimiz olması, Elazığ'a yapılacak yatırımlar açısından önemli bir farkındalık kazandıracaktır. Son dönemde yaşanan küresel ekonomik kriz, bölgesel terör sorunları ve komşu ülkelerde yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle Elazığ'da ağır bir ekonomik kayıp tablosu oluştu. Yatırımcılar, yapmak istedikleri yatırımları askıya aldı. Bu cazibe merkezlerinden birinin ilimiz olması, yatırım yönünden azalan ilgiyi de yeniden canlandıracaktır. Yatırımcı, istikrarlı ekonomik politikaların ve huzurlu bir ortamın olduğu yerde yatırımlarını yapmak ister. Bunlar sağlandıktan sonra yapılacak yatırımlar bölgesel kalkınmanın hızını arttıracaktır.” dedi.

Teşvik Sisteminin sağlıklı yürüyebilmesi için çok acil koordinasyon sistemini kurup hayata geçirilmesinin gerektiğini aktaran Asilhan Arslan, şu ifadelere yer verdi: “

Elazığ’ın teşvik sistemine girmesinde Elazığ milletvekillerimiz ciddi anlamda gayret gösterdiler. Daha önce 15 ili kapsayan projeye Elazığ’la birlikte 8 il daha cazibe merkezi illeri arasına girmiş oldu. Bu Elazığ için bir kazanımdır. Bu kazanım yoğun ve gayretli uğraşlar neticesinde başarılmıştır. Bürokrasi maalesef bazen doğru kararlar veremeyebiliyor. Geçmişte bunun sıkıntısını yaşadık. Ama bu sefer tekrar hüsran yaşamadan, bu teşvik sisteminden üst düzeyde istifade edeceğiz. Teşvik sisteminde yapılacak yatırımlarla işsizlik, düşük gelişmişlik seviyesi, düşük ihracat, yüksek göç oranı, mülteci sorunu olmak üzere 5 ana sorunun çözülmesi hedefleniyor. Elazığ merkezli illerde, konfeksiyon, yapı malzemesi, küçükbaş hayvancılık, arıcılık, meyvecilik desteklenecek. Hemen Acil eylem planı oluşturup, ilimiz milletvekilleri, bürokrasi, sanayici, işadamları ve sivil toplum örgütleri ile acil ihtiyaç yapılanması belirlenip çalışmaya başlamak gerekmektedir. Bunun tek elden yürütülmesi elzemdir. Cazibe merkezi iller projesi adında Elazığ’ın bir kırmızı kitabı olmalıdır. Kişilerden bağımsız hangi bürokrat, hangi yönetici hangi sivil toplum örgütü gelirse gelsin bu kırmızı kitaba uyarak yürümelidir. Bunun içinde Valilik bünyesinde koordinasyon merkezi kurulmalıdır. Memleketin tüm paydaşları, tüm yöneticileri burada birlikte çalışmalı ve hazırlanacak eylem planı ile birlikte 2027’ye kadar olan teşvik sistemi çerçevesinde Elazığ’a yılda 1 Milyar TL. Fabrika yatırımının yapılması veya davet edilmesi hedeflenmelidir. Bu teşvik sistemi ile Şeker fabrikasının etrafında oluşturulacak tarıma dayalı sanayilerle bir sektör oluşturmalı, bunun kapitalini çok rahat bir şekilde cazibe merkezlerinin içerisinden çözülmelidir. Aynı şekilde açıklanan konfeksiyon, yapı malzemesi, küçükbaş hayvancılık, arıcılık, meyvecilik alakalı düşündüğümüz tüm yatırımların gerçekleştirilmesi, özellikle tekstil ile alakalı büyük istihdam oluşturacak büyük tesislerin kurulması, bunların her biri cazibe merkezi projesi ile hayata geçirilebilecektir. Her il senede yaklaşık 4 fabrika yapabilecektir. Ama bundaki en büyük özellik büyük tesislerin olmasıdır. Kurulacak olan tesisler 200 ila 800 istihdam oluşturacak tesisler olarak desteklenecek. Teşvikin en büyük özelliği, bina ve arsa maliyetini devlet karşılıyor. Çok ucuz miktarlarla size kiraya veriyor. Makine ve tesisata da bir yıl ödemesiz 4 yıl vadeli faizsiz finans sağlıyor. Finansal erişimde sıkıntı yaşayan bir bölgeye böylesi bir teşvik devletin özel sektörle iş birliği içinde hem kurumsal bir yapıyla bütünleşmesi hem de ticaretin sistematik bir şekilde yürüyebilmesi için cazibe merkezleri yerinde bir karar olmuştur. Bu sürecin bütün teşviklerden çok daha faydalı olacağını düşünüyoruz.”

Elazığ’ın projeden ciddi anlamda istifade etmesi halinde esnafın özlenen ticaret hacmine ve mutluluğa ulaşacağını belirten Arslan, şöyle devam etti: “Bölgeler arası eşitsizlik çok fazla. Bu süreç ile inanıyorum ki diğer bölgelerde yatırımları olan iş dünyası, devletle iş birliğine gidecek ve bölgemiz de güçlenecektir. Cazibe merkezleri projesi Elâzığ’ımızın yıllardır düşleyip de eline geçmeyen fırsatıdır. Bu projeden ciddi anlamda istifade edersek inanıyorum ki esnafımız özlenen ticaret hacmine, mutluluğa ulaşacaktır. Şehrimiz yeniden dışarıya göç vermeyecek, ilin demografik yapısı değişmeden Elazığlı Elazığ’da kalacak. İşadamı, Beyaz yaka çalışanı Elazığ’da kalacak ve ilinin marka değerini maddi ve manevi şekliyle artırmaya devam edecektir. Gerçek anlamda bilgi birikimi tecrübesi maddi birikimi olan insanlarımıza seslenmek istiyorum. Bu projeden istifade edelim, Şehrimiz kazansın, kesinlikle burada herkes kendine bir pay bulabilir bu projenin içinde ve kişisel kazanımlarını da ilin kazanımlarını da arttırabilirler, Cazibe merkezlerinin dışında mevcut teşvik sisteminin de yürürlükte olduğunu hatırlatmak isterim. Bu ayrıca yürümektedir, bununla alakalı olarak iyileştirme ve geliştirme çalışmaları bakanımız tarafından dile getirilmişti. İyileştirme ile alakalı milletvekillerimizin desteği ile işadamlarımız taleplerini ilettik. Elazığ’da teşvik kapsamayan sektörlerin bir kısmı buna dâhil edildi. Bunun da sonuna kadar takipçisi olmalıyız ki mevcut teşvik sisteminin de yapısal eksiklikleri giderilsin.” 

 

 

 

  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.