Yıldız 'Saldırıyı gerçekleştirenler tutuklu yargılansın'

Sağlık Sen Üniversite Şubesi Başkanı Mustafa Yıldız, Fırat Üniversitesi’nde yakınını kaybeden hasta yakının sağlık çalışanlarına yaptığı saldırıyı kınadı. Yıldız, saldırıyı gerçekleştiren şahsın tutuklu yargılanması istediklerini söyledi.

Yıldız  Saldırıyı gerçekleştirenler tutuklu yargılansın
Sağlık

Sağlık Sen Üniversite Şubesi Başkanı Mustafa Yıldız, Fırat Üniversitesi’nde yakınını kaybeden hasta yakının sağlık çalışanlarına yaptığı saldırıyı kınadı.
Geçtiğimiz günlerde Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde Kardiyoloji Yoğun Bakım Ünitesinde, vefat eden hastanın yakınları tarafından Doktor İsmail Polat ve sağlık çalışanları şiddete maruz kalmıştı. 
Sağlık Sen Üniversite Şubesi üyeleri, Fırat Üniversitesi hastanesi önünde bir araya gelerek saldırıyı kınadı, caydırıcı önlemlerin alınmasını istediler.
Mustafa Yıldız eylemde yaptığı konuşmada, saldırıyı gerçekleştiren şahsın tutuklu yargılanması istediklerini söyledi.
Olayı anlatan Mustafa Yıldız, “Olay kardiyoloji yoğun bakım servisinde tedavi gören bir hastanın hayatını kaybettiğinin doktor tarafından hasta yakınlarına söylenmesi üzerine yaşanmıştır. Hasta yakınlarına kişinin vefat ettiği haberini veren Doktor İsmail Polat daha sonra görev yerine dönmüştür. Bu olayın hemen ardından vefat eden hastanın yakınları yoğun bakım servisinin kapısını kırarak servise girmiş, doktoru darp etme girişiminde bulunmuştur. Hasta yakınlarının yumruklu saldırısı doktor arkadaşımızın diğer sağlık çalışanlarımız tarafından kenara çekilmesiyle boşa çıkmıştır” ifadelerine yer verdi. 

“HASTANIN HAYATINI KAYBETMESİ ELBETTE İSTENMEYEN BİR DURUMDUR” 
Alınması gereken tedbirleri anlatan Mustafa Yıldız, “Bir hastanın hayatını kaybetmesi elbette istenmeyen bir durumdur. Ancak bazı durumlarda da bunun önüne geçilemez. Bunun sorumlusu olarak da sağlık çalışanlarının görülmesi doğru bir yaklaşım değildir. Bu sağlıkta şiddet sağlık çalışanlarının önemli sorunlarından birini teşkil etmektedir. Bu konuda Sağlık-Sen olarak her platformda konuyu dile getiriyor, gerekli önlemlerin alınmasını talep ediyoruz. Şiddet uygulayanların tutuklu yargılanması, şiddet uygulayan kişilerin sonraki sağlık hizmetlerini güvenlik güçleri nezaretinde alması ve 6 aylık bir süre için acil sağlık hizmetleri hariç sağlık giderlerinin SGK tarafından karşılanmaması ve şahıstan tahsis edilmesi en somut önerimizdir. Bunun yanı sıra sağlık kurumlarımıza gerekli tedbirler alınmalı, güvenlik arttırılmalıdır. Üniversite Hastanemizde yaşadığımız olayda hastane güvenliğinin yanı sıra Emniyet güçlerinin de olaya en kısa sürede müdahale etmesinin önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bu sebeple hastanelerin girişleri güvenli hale getirilmeli, ameliyathane ve yoğun bakım hasta yakını bekleme alanlarının güvenliği sağlanmalıdır” ifadelerine yer verdi. 
 

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.