Yunus Emre'nin çırağı Elazığ'da

Uğur Işılak ve Orhan Hakalmaz tarafından eserleri bestelenen Usta yazar Bestami Yazgan, Elazığ'da düzenlediği panelde okumanın önemini anlattı.

Yunus Emre nin çırağı Elazığ da
Kültür-Sanat

 Vedat Yetik

Şiir, masal ve hikâye türlerinde 80 eseri bulunan ünlü yazar Bestami Yazgan Elazığ'a geldi.
 
Teyfik Yaraman İlkokulu'nun davetlisi olarak Elazığ'a gelen usta yazar Bestami Yazgan, yüzlerce öğrenciye 'kitaplarla dost olmak' başlığı altında sunum yaptı.

Kitap okumanın önemini öğrencilerle paylaşan Bestami Yazgan, sunumunun ardından soruları yanıtladı ve sonrasında kitaplarını imzalayarak öğrencilere dağıttı.

Programın ardından günışığı Gazetesi'ne değerlendirmelerde bulunan ünlü yazar Bestami Yazgan, Türkiye'de kitap okuma oranının düşük olmasının temel sebebini anlattı.

"Gidemediğin yer senin değildir" sözünü anımsatarak konunun önemini vurgulayan Bestami Yazgan; "Genelde şikayet ediliyor insanlar okumuyor diye. Gidemediğin yer senin değildir diye bir söz vardır. Ben de acizane diyorum ki ulaşamadığın okuyucu senin değildir. Bakın ben Elazığ'a geldim. Burada kitap okumanın önemini anlatıyorum çocuklara. Bugün buraya gelmem vesilesi ile yüzlerce öğrenci kitaplarımı okudu. Mayıs ayı sonuna kadar Türkiye'nin tamamını gezeceğim ve yurt dışını da gideceğim. Bu ziyaretlerimde iyilikleri, güzellikleri çocuklarımızın gönüllerine ekiyorum.  Yazarlar diyor ki Türkiye'de kimse okumuyor, okuma az diyorlar. Bende diyorum ki 'kardeşim sırça saraydan çıkacaksın' İnsanlar niye okumuyor diye suçlamak yerine şunu yapmalı; yazarlar güzel şiirler yazmalı, güzel hikayeler, masallar, romanlar yazmalı. Yayıncılar onu çok güzel bir şekilde hazırlamalı, anne, baba ve öğretmen de teşvik etmeli. Günümüzde çocuğun ilgisini dağıtacak çok şey var.
Ben zaten zorla ulaşıyorum çocuğa. Çocuğa ulaştığımda yüreğinden yakalamam lazım. Çocuk 'ben bu yazarın kitaplarını okuyacağım' demeli. Ben kendi kitaplarımı okumayı sevdirsem, benden sonra diğer yazarların da kitaplarını okuyacak. İşte burada okuyucuyu direkt tenkit etmek yerine yazarlar kendi üzerimize düşen görevleri yapmalı. Ben bir yazar olarak okuyucunun eserlerime gösterdiği ilgiden memnunum. Ben onlardan razıyım, Allah da razı olsun." dedi.
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.