YÜZDE 10 ADİL DEĞİL

Hüda Par Elazığ İl Başkanı Yusuf Yüksel, Türkiye’de seçim sisteminde uygulanan yüzde 10 barajının kaldırılması gerektiğini söyledi. Baraj sisteminin adalete uygun olmadığını ifade eden Yüksel, “Yüzde 1 de olsa temsiliyet hakkının tanınması lazım dedi.

YÜZDE 10 ADİL DEĞİL
Siyaset

Hüda Par Elazığ İl Başkanı Yusuf Yüksel ve parti yönetim kurulu üyeleri gazetemizi ziyaret etti. 

Ziyarette değerlendirmelerde bulunan Başkan Yüksel, parti olarak Elazığ’ı adım adım gezerek siyesi görüşlerini ve parti çalışmalarını anlattıklarını söyledi.

Hüda Par’ın kardeşlik dilini kullanan bir parti olduğunu ifade eden Yüksel, “Bu bölgede Hüda Par’ın ön plana çıkması lazım. Kardeşliğe en çok ihtiyacımızın olduğu bir dönemde ve bölgede yaşıyoruz. Hüda Par kardeşlik dilini kullanan bir partidir. Onun için bu halkın Hüda Par’a ihtiyacı var.” dedi.

“MİLLİLİK SADECE SİZE AİT DEĞİL”

Ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkan Yüksel, AK Parti ve MHP arasındaki seçim ittifakının doğal bir siyasi hamle olduğunu ancak bu süreçte kullanılan sözlere dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.

Milliliğin sadece bir kesime ait olmadığını ifade eden Yüksel, “Şuanda Türkiye gündeminde ittifak konusu var. Siyasi partilerin böyle bir ittifakı olabilir. Bu konu bizim karşı çıkacağımız bir durum değil. Kendi siyasi görüşleridir. İki parti bir araya gelir, hemfikir olur, böylece siyasi ittifakları söz konusu olabilir. Ama bizim şuanda bu ittifaktan rahatsızlığımız şudur; Mili bir mutabakattan bahsediyorlar. Kendileri biraraya gelmişler, onun dışında olan bütün partiler milli değildir. Millilik sadece kendilerine aittir. Siz milliğin sadece kendinize ait olduğunu kabul ederseniz bu yanlış olur. Bu kabul edilecek bir şey değil. Millilik sadece size ait değildir. Millilik Türkiye’de yaşayan bütün haklarındır. Bütün toplumlarındır.” şeklinde konuştu.

ADALETE UYGUN DEĞİL

Türkiye’de seçim sistemindeki yüzde 10 barajını da eleştiren Hüda Par Elazığ İl Başkanı Yusuf Yüksel, baraj sisteminin adalete uygun olmadığını ifade etti.

Yüzde 1 de olsa temsiliyet hakkının tanınması gerektiğini vurgulayan Yüksel şöyle devam etti: “Yüzde 10 barajı Türkiye’de bir adalet değil. Yüzde 1 de olsa temsiliyet hakkının tanınması lazım. Bu durum Türkiye’de ciddi bir sorundur. Eğer parti bir tane milletvekili gönderiyorsa, o milletvekili gitsin mecliste temsil etsin. Neden bu baraj var? Şunu söylüyorlar; Hükümet kurulmayınca koalisyonlar oluyor. Koalisyonun da belli bir sınırlaması olmalı. Yeniden bir düzenleme yapılabilir bu konuda. Bu çok basit. Neden bundan korkuyorlar. Koalisyonların şeklini değiştirin, halkın istediği bir şekle koyun. Sonra herkes temsiliyet hakkını elde etsin. Bugün diyelim 9,99 oranında oy alsam ve 0,1 oranında oyla seçimi kaybetsem 10 milyon insanın temsiliyet hakkı ne olacak? Bu adalete sığan bir şey midir? Bu adalet değildir.”

  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.