Zehirlenerek serinlemeyin

Elazığ’da hemen hemen her köşe başında satılan açık soğuk ve buzlu içecekler, farenjit başta olmak üzere boğaz ile ilgili hastalıklara, karın ağrısı ve ishal gibi mide, bağırsak problemlerine yol açabiliyor.

Zehirlenerek serinlemeyin
Sağlık

Elazığ’da her köşe başında satılan soğuk ve buzlu içeceklerin birçoğunun kurallara uygun sulandırılıp soğutularak satıldığı bilinmiyor.
Sadece buzlu içecekler değil, açıkta satılanların da hijyenden uzak ve hile ile gıda boyası kullanarak ürettikleri soğuk içeceğin de tehlike saçtığı belirtiliyor.
Elazığ’da her hangi bir dükkanın önünde görebileceğiniz ve çoğu kez bilgi ve tecrübeden uzak kişilerin hatta 12-13 yaşındaki çocukların soğutma ve sulandırma işlemini yaptığı buzlandırılmış içeceklerin hijyenden uzak olduğu da gözlerden kaçmıyor. 
 Boğaz ve bağırsak enfeksiyonlarına da neden olabilen bu tür içeceklerin makineleriyle birlikte satılabileceği tahmin edilen mekanlara teslim edilmesi sağlık açısından güvenilir olup olmadığı sorusunu da beraberinde getiriyor. 
Yaz aylarında sevilerek tüketilen bu ürünlerin çok besleyici olup olmadığı da ayrı bir tartışma konusu iken dikkat edilmediği takdirde halk sağlığı için önemli sorunlara yol açabiliyor.
Özellikle de dondurma alırken pastanelerin tercih edilmesi gerekiyor ve imalattan satıma kadar her aşamada denetimi yapılan bu yerlerin tercih edilmesi sağlık açısından olmazsa olmaz denilebilecek bir etken.
Dondurma ve buzlu içecek tüketilirken dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise sağlıklı ve hijyenik şartlarda hazırlanmış olmasına dikkat edilmesi.
Dondurmanın pastörize sütten yapılması ve hijyenik koşullarda üretilmesi ise en önemli konu olduğu belirtiliyor.

YETKİLİLER DENETİMLERİNİ ARTIRMALI
Belediye Zabıta birimlerinin ve Sağlık Bakanlığı ekiplerinin bu tür ulu orta büfelerde bile satışı yapılan açıkta dondurma ve buzlu içecek satışlarının kontrol altında tutulabilmesi için denetimlerini arttırması bekleniyor.
Sadece büfe ve bakkal türü işletmelerde olmakla kalmayıp açıkta seyyar arabaların içinde bile rahatlıkla satılan bu ürünlerde hileli yolla imalat tekniği kullanıldığından boğaz ve bağırsak enfeksiyonlarını arttırdığı da bilindiğinden, gerekli ehliyete sahip olmadan satış yapan bu tür kişilere karşı önlem alınması gerekiyor.
Yaz aylarında, başta dondurma olmak üzere buzlu gıdaların tüketiminin arttığına dikkat çekildi. Dondurma yapımında sütün yanı sıra şeker, çeşitli meyveler, çikolata, kakao, fındık, fıstık, karamel, glikoz şurubu, bitkisel yağ, süt yağı, sahlep, kıvam vericiler, doğal ve doğala özdeş aromalar da bulunabildiğinden bu tür katkı maddeleri Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından izin verilen Türk Gıda Kodeksi'ne uygun katkı maddelerini içermesi gerekiyor.
 
ZEHİRLENEREK SERİNLEMEYİN
Vatandaşların sıcaklar nedeniyle ulu orta her yerde karşılarına iştah açıcı bir şekilde sunulan bu tür serinletici buzlu ve soğuk içecekleri tüketirken dikkat etmeleri gerekiyor. Serinlemek isterken boğaz ve bağırsak enfeksiyonu ile zehirlenme de yaşanabileceği belirtilirken, güvenmediği yer ve kişilerden alış veriş etmemesi konusunda uyarılıyor.
Sadece kronik hastalar, yaşlılar, hamileler ve çocukları değil sağlıklı kişileri bile tehdit eden aşırı sıcaklar; baş ağrısından bilinç bozukluklarına, kusmadan baş dönmesine hatta beyin kanaması ve kalp krizine dek birçok tehlikeye yol açabiliyor. Aşırı soğuk ve bol buzlu içeceklerin farenjit başta olmak üzere boğaz ile ilgili hastalıklara, ayrıca karın ağrısı ve ishal gibi mide, bağırsak problemlerine yol açtığından daha ılık içeceklerin tüketilmesi gerekiyor.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.